Erdem Başçı: Fed'den kimse endişelenmemeli

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı "Eylül ayında Fed'den gelebilecek faiz artışı konusunda kimse endişelenmemeli" dedi.

Haberler - cnbce.com 30.07.2015 - 11:52 | Son Güncelleme : 30.07.2015 - 12:52

Erdem Başçı: Fed'den kimse endişelenmemeli

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı yılın üçüncü enflasyon raporunu açıkladı.

Başçı, gelişmiş ülkelerde faiz oynaklığının yüksek seviyelere ulaştığını belirterek ikinci çeyrekte küresel piyasalardaki oynaklığın etkisinin Türkiye ekonomisinde de gözlendiğini belirtti.

''FED'DEN KİMSE ENDİŞELENMEMELİ''

Başçı, Fed faiz oranlarını artırırsa Türk bankalarına ödenen zorunlu karşılık faizlerini Fed faizleri seviyesine yükselteceklerine dikkat çekerek "Eylül ayında Fed'den gelebilecek faiz artışı konusunda kimse endişelenmemeli" dedi. Döviz likiditesinde dengeleyici, finansal sektörde destekleyici, TL'de sıkı para politikası izleyeceklerini belirten Başçı "Döviz kurunun gecikmeli yansıması enflasyon görümündeki iyileşmeyi geciktiriyor. Enflasyonun orta vadede hedefe ulaşacağını öngörüyoruz. Türk ekonomisi ılımlı büyümeye devam ediyor" diye konuştu.

Merkez Bankası Başkanı, Avrupa Birliği'ne ihracatın arttığını ancak jeopolitik gelişmelerin ihracata etkisini izlediklerini ifade etti. Başçı, büyümede aşağı yönlü risklerin devam ettiğini belirterek "OVP'nin bir miktar altında ancak artı bir büyüme ile yılı tamamlarız. Yılın ikinci yarısında ılımlı büyüme eğilimi sürecek. Talep koşulları enflasyona katkı verecek. Cari dengedeki iyileşme sürecek ama dış talep koşullar iyileşmeyi sınırlayacak" dedi. Başçı ortalama petrol fiyatı varsayımlarını da aşağı çektiklerini belirtti.

2015 ENLASYON TAHMİNİNİ 0,1 PUAN YUKARI ÇEKTİ

Ortalama petrol fiyatı varsayımlarını aşağı çektiklerini belirten Başçı, "Gıda enflasyonunu yıl sonu için yüzde 8 olarak öngördük. Enflasyonun 2015 sonunda yüzde 70 olasılıkla yüzde 6-7,8 aralığında orta noktası yüzde 5,5 olacağı öngörülüyor. Enflasyon Eylül ayına kadar düşüş eğiliminde olacak, baz etkisiyle Eylül'de bir miktar yükselecek ve dalgalı seyrederek yıl sonunda yüzde 6,9 olacak" dedi.

''ENFLASYON BU AY YÜZDE 7'NİN ALTINA GELEBİLİR''

Enflasyonun artık Türkiye'de yüzde 7'nin üzerinde olmaması gerektiğini belirten Başçı, "Enflasyon bu ay yüzde 7'nin altına gelebilir ama devam etmesi lazım. Bunun için kolektif bir çaba gerekiyor" şeklinde konuştu. Başçı, Gıda Komitesi'nin alabileceği önlemler ile tüm ürünlerde yıllık enflasyonun yüzde 8'e indirilmesi konusunda bir mutabakat olabileceğini söyledi.

''MALİ DİSİPLİN VARSA ŞOKLARIN ETKİSİ GEÇİCİ OLUR''

Merkez Bankası Başkanı siyasi istikrarsızlığın etkilerine ilişkin olarak ise "Bu süreçte en önemli unsur bütçe disiplini. Bütçe disiplini sağlam gittiği sürece Türkiye'de her şokun etkisi geçici olur, yeterki mali disiplin korunmaya devam etsin" dedi.

Sayfa Yükleniyor...