NTV

Fed’den Trump’a uyarı

Reuters

Ekonomi

ABD Merkez Bankası Fed’in yetkilileri Trump yönetimini ekonomi yönetimi konusunda kriz üzerinden değil uzun vadeli ekonomik planlar temelinde planlama yapmak konusunda uyardı.

İlişkili Haberler

St. Louis Fed Başkanı James Bullard Arizona Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği söyleşide altyapı yatırımlarının, endüstriyel üretim üzerinde denetimin ve vergi revizyonlarının ancak orta ve uzun vadeli üretkenlik artışına katkı sağladığı ölçüde başarılı olabileceği yorumunda bulundu.

Fed yetkilileri Amerikan ekonomisinin mevcut gücü değerlendirildiğinde, keskin mali sistem ve vergi politikası değişimlerinin enflasyona sebep olabileceği uyarısını yapıyor.

Bu gibi gelişmelerin Fed'i daha hızlı faiz artırmalarına zorlayabileceği ve muhtemel ekonomik durgunluk riskini artırabileceği söyleniyor.

Fed yetkilileri faiz artırımı yaptıkları ve düşük işsizlik rakamlarının gözlendiği bu dönemde, Donald Trump’ın seçim galibiyeti sonrasında hali hazırda ekonomik bir kriz görüntüsü olmamasına rağmen maliye politikalarında keskin değişimler yaşanmasının taşıyacağı riskleri değerlendirdiler.

Fed Başkan Yardımcısı ve New York Merkez Bankası Başkanı William Dudley, Kongre’ye ve Trump yönetimine bir sonraki kriz döneminde harcamaları otomatik olarak artıracak programları geliştirme konusunda tavsiyede bulunduklarını açıkladı.

ETİKETLER