Fed'in 2 numarasından faiz açıklaması

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, Fed'in 2016'da yükselen küresel belirsizliğe rağmen dört kez faiz artışı yapılabileceği sinyalini verdi.

Anadolu Ajansı 06.01.2016 - 18:46

Fed'in 2 numarasından faiz açıklaması

Fischer, ABD basınından CNBC'ye verdiği mülakatta, politika faiz oranının bu yıl dört kez artırabileceği yönündeki piyasa beklentilerinin Fed'in tahminleriyle uyuştuğunu dile getirdi.

Fed'in geçen aralık ayında yayımlanan projeksiyonlarının dört faiz artışına işaret ettiğini anımsatan Fischer, "Dört faiz artışı beklentilerle uyumlu" değerlendirmesini yaparken, 2016 boyunca sadece iki kez faiz artışı yapılabileceğine yönelik tahminleri ise çok düşük bulduğunu kaydetti.

Fed'in iki numaralı ismi Fischer, bununla birlikte faizleri kaç kez artıracaklarını kesin olarak kestirmenin mümkün olmadığını belirterek, "Kaç faiz artışı olacağını söylemek için yeterli bilgiye sahip değiliz. Fed, politikasını gelecek olaylara göre ayarlayacak" ifadesini kullandı.

Ayrıca, "Piyasaların beklentilerini takip ediyoruz, ancak bunlara göre hareket edemeyiz" diyen Fischer, artan uluslararası belirsizliğin faiz artış sayısını etkileyebileceği işaret etti.

Bu arada, San Francisco Fed Başkanı John Williams da hafta başında yaptığı değerlendirmede, ekonominin 2016'da beklendiği gibi büyümeye devam etmesi durumunda üç ila beş faiz artırımı gelebileceğini belirtmişti.

Analistler, TSİ 21:00'de yayımlanacak aralık ayı Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısı tutanaklarının da Fed'İn faiz artış hızına ilişkin ipuçları sağlayabileceğini ifade ediyor.

FOMC üyeleri, söz konusu toplantıda tam yedi yıl boyunca sıfıra yakın tutulan faiz oranlarını 25 baz puan artırma kararı alarak, küresel piyasalar için yeni bir dönemin kapısını aralamıştı.

Sayfa Yükleniyor...