'Fitch armağan değil hakkımızı verdi'

Fitch'in Türkiye'nin notunun artırılmasıyla ilgili konuşan Ekonomi Bakanı Çağlayan, "Onlar son derece cimri davranırlar Türkiye'ye. Bu armağan değil, Türkiye'nin hakkını teslim ettiler. Moody's'in takip edeceğini düşünüyorum" dedi.

Anadolu Ajansı 06.11.2012 - 11:10

'Fitch armağan değil hakkımızı verdi'

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yükseltmesini değerlendirdi.

Ankara'da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çağlayan, Fitch'in not artırımının ardından muhalefetten gelen eleştirilerle ilgili bir soru üzerine, ''Şu anda muhalefetin ne kadar zor durumda olduğunu anlıyorum ve üzülüyorum. Hakikaten ne söyleyeceklerini bilemiyorlar'' diye konuştu.

Dün Fitch not artırımı açıklamasını yaparken, muhalefetin Türk ekonomisinin iyi olmadığını iddia ettiğini belirten Çağlayan, ''Dün cevabı bizim vermemize gerek kalmadı, cevabı Fitch verdi'' dedi.

Çağlayan, bozuk saatin bile günde iki defa doğruyu gösterdiğini ifade ederek, Fitch'in gecikmiş bir kararı teslim ettiğini söyledi. Çağlayan, "Onlar son derece cimri davranırlar Türkiye'ye, Türkiye'nin hakkını dün teslim ettiler" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin kredi derecesinin olması gereken seviyesinin bu seviyeler olmadığına işaret eden Çağlayan, Türkiye'nin kredi derecesinin çok daha üst seviyede olması gerektiğini vurguladı.

Bakan Çağlayan, ''Fitch'in ayağını sürterek yapmış olduğu bu uygulamayı ümit ediyorum ki, Moody's başta olmak üzere diğerleri de bir şekilde takip edecek'' ifadesini kullandı.

Çağlayan, Fitch'in not yükseltmesinin bir çok alanda önemli yansımaları olacağını dile getirerek, Türkiye'nin kredibilitesinin artmış olmasının Türkiye'ye çok daha fazla yabancı kredinin gelmesini sağlayacağını söyledi.

Gelecek olan bu kredinin tüketimden ziyade yeni yatırımlarda ve KOBİ'lerin finansmanında değerlendirileceğini ifade eden Çağlayan, Türkiye'ye gelecek olan bu yatırım ve kredi kaynaklarının bir yandan faizleri düşürürken, sanayiciye daha ucuz yatırım imkanı sağlarken bir yandan da yeni yatırım teşvik sistemini destekleyici önemli bir unsur olacağını bildirdi.

Çağlayan, not artırımının, vatandaşa da kredi maliyetlerinin düşmesi ve iş hacminin gelişmesi gibi yararları olacağını belirtti.

Türkiye'nin bu notu zaten hak ettiğini kaydeden Çağlayan, ''Güneş balçıkla sıvanmaz. Türkiye bunu zaten hak etmişti. Bu Türkiye için yapılan bir lütuf değil. Tabii muhalefetin bunu hazmetmesi biraz uzun sürecektir. Çünkü onların, Türkiye ekonomisi, ekonominin bulunduğu şartlar, Türkiye'yi diğer dünya ülkelerinden ayıran farkları anlaması için epey bir süre geçmesi lazım. Onların muhalefet etmesindeki zorlukları da anlayışla karşılıyorum. Çünkü söyleyebilecekleri başka bir şey yok. Neyi eleştirecekler'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...