Fitch: Biden kazanırsa salgınınla mücadele için daha fazla mali destek sağlanır

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'de yaklaşan başkanlık seçimlerinin politika ortamı üzerinde önemli etkileri olacağını bildirdi. Fitch; Demokrat aday Joe Biden'in kazanması halinde, corona virüs salgınının negatif etkisi ile başa çıkmak için "daha geniş mali tedbirler" ortaya konacağını savundu.

NTV Haber - Anadolu Ajansı 13.10.2020 - 14:22

Fitch: Biden kazanırsa salgınınla mücadele için daha fazla mali destek sağlanır

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, 3 Kasım'da ABD'de gerçekleştirilecek 59'uncu başkanlık seçimlerinin olası sonuçları değerlendirildi. 

ABD Başkanı Donald Trump'ın yeniden seçilmesi durumunda deregülasyon ve popülist önlemlerin devam edeceğine işaret edilen açıklamada, Demokratların adayı Joe Biden'ın seçilmesinin ise salgının ve sıkılaştırılmış düzenlemelerin ekonominin kilit segmentleri üzerindeki etkileriyle mücadele etmek için muhtemelen daha geniş mali önlemler anlamına geleceği ifade edildi.

Açıklamada, salgının devam eden ekonomik ve sağlıkla ilgili etkilerine yönelik müdahalenin yeni yönetimin odak noktası olacağı, ancak stratejilerin desteğin nerede ve nasıl hedefleneceği konusunda çelişeceği kaydedildi.

Fitch Ratings, Demokrat aday Joe Biden'in kazanması halinde, corona virüs salgınının negatif etkisi ile başa çıkmak için "daha geniş mali tedbirler" ortaya konacağını savundu. Fitch ayrıca, Biden'in kazanması halinde ekonominin bazı önemli alanlarında regülasyonlarının sıkılaştırılacağını da öngördü.

Fitch, bu beklentilerinin gerçekleşmesi için Demokratların hem Temsilciler Meclisi hem de Senato'nun kontrolünü de ele geçirmeleri gerektiğini de savundu.

İki tarafın politika yönelimleri arasında anlamlı farklılıklar olacağı belirtilen açıklamada, bu ayrımın en çok olacağı kilit politika alanları arasında, mali destek, sosyal yardım reformu, vergiler, regülasyon ortamı, dış politika, ticaret, sağlık hizmetleri ve altyapının yer alacağı aktarıldı.

Açıklamada, Trump'ın zaferinin daha küçük bir destek paketi, Biden'ın zaferinin ise daha büyük bir destek paketi anlamına geleceği örneği verildi.

Fitch'in açıklamasında, ilave desteğin ölçeği ve genişliğinin ABD'nin kamu maliyesi, sağlık hizmetleri, emlak, öğrenci kredileri ve finans kurumları gibi sektörleri etkileyeceği belirtildi.

Sayfa Yükleniyor...