Fitch: Petrol fiyatlarındaki düşüş virüsten daha kötü etkileyecek

Corona virüs ve petrol fiyatlarındaki düşüşü değerlendiren Fitch, iki gelişmenin kredi notları üzerinde baskı oluşturacağını belirtti. Fitch'e göre; petrol fiyatlarındaki düşüşün ekonomik etkisi Covid-19'dan daha uzun sürecek.

Haberler - Anadolu Ajansı 24.03.2020 - 11:06

Fitch: Petrol fiyatlarındaki düşüş virüsten daha kötü etkileyecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, corona virüs (Covid-19) ve petrol fiyatlarındaki düşüşün, ülkelerin kredi notu üzerinde baskı oluşturacağını bildirdi. 

Fitch Ratings'in Twitter hesabından yapılan video paylaşımında, petrol fiyatlarındaki düşüşün ekonomik etkisinin Covid-19'dan daha uzun sürebileceği belirtildi. Bu durumun ulaşım ve turizm sektörlerini de olumsuz etkileyeceği kaydedildi.

Paylaşımda, Tayland, Hırvatistan ve İzlanda gibi ekonomisi turizm gelirlerine yüksek ölçüde bağlı ülkelere dikkat çekilirken, hükümetlerin vergi gelirlerinin de düşeceği aktarıldı.

"KREDİ NOTLARI DEĞİŞEBİLİR"

''Mali genişleme politikaları nedeniyle bazı ülkelerin kredi notlarının değişebileceği'' belirtilen paylaşımda, G7 ülkelerinin kamu finansmanlarının ise zayıf olduğunun altı çizildi.

"YÜKSEK BORÇ ENDİŞE VERİCİ"

Fitch Ratings tarafından kredi notu açısından parasal genişlemenin borç birikimi üzerindeki etkilerinin önem taşıyacağı ve corona virüs salgınından önce de bazı ülkelerin yüksek borcunun endişe verici seviyelere ulaştığı bilgisi paylaşıldı.

Öte yandan, gelişmekte olan ülkelerin petrol gibi emtia ihraç gelirleri, sermaye akımları ve döviz kurlarının da risk altında olduğu, Angola, Irak, Surinam ve Gabon'un bu ülkeler arasında yer aldığı bildirildi.

TÜRKİYE EN FAZLA DIŞ FONA İHTİYAÇ DUYANLAR ARASINDA

Yatırımcıların duyarlılığının sermaye akımlarını etkileyebileceği uyarısı yapılırken, bu yıl Brezilya, Hindistan, Türkiye ve Polonya'nın en fazla dış fon ihtiyacı duyan ülkeler olduğu aktarıldı.

VİRÜS VE PETROL KRİZİ DÜNYAYI SARSIYOR 

Sayfa Yükleniyor...