Fitch: Siyasi gerilim artarsa not etkilenir

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'de siyasi gerilimi artıracak gelişmelerin kredi notunu etkileyebileceğini belirtti.

Reuters 25.02.2010 - 11:24

Fitch: Siyasi gerilim artarsa not etkilenir

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye'de siyasi gerilimi artıracak gelişmelerin kredi notunu etkileyebileceğini ve yatırım yapılabilir seviyeye yükselmesini geciktirebileceğini söyledi.

Fitch'in ülke derecelendirme birimi yöneticilerinden David Heslam, "Eğer durum gerginleşir ve 3-4 yıl öncesinde görüldüğü gibi hükümetin yönetme gücü konusunda belirsizliğe yol açan baskılar oluşursa kredi notu üzerinde olumsuz etkileri olur. Henüz o noktada olduğumuzu sanmıyorum" dedi.

Heslam "Orta vadede siyasi istikrar ve güven Türkiye'yi yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmek için gereksinimlerimiz arasında" diye konuştu.

Türkiye'nin kredi notunu Aralık'ta iki kademe artıran Fitch, notu "BB+" seviyesinde, görünümü ise "durağan" olarak belirlemişti.

Heslam "Aralık ayındaki değişiklik kısmen yıllardır süregelen siyasi gelişmelerden dolayı ülkenin notunu değiştirmenin zorluğunu yansıtıyor, diğeri ise ülkenin notunun yeniden belirlenmesini gösteriyor. Türkiye yine de yatırım yapılabilir seviyenin altında" dedi.

Türkiye'nin kredi notu geçen Aralık ayından beri bütün kredi kuruluşları tarafından yükseltildi. S&P Türkiye'nin kredi notunu geçen hafta bir kademe yükseltmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...