Fitch’ten Türkiye açıklaması

Türkiye'de konferans gerçekleştiren kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, ekonomideki iyileşmenin giderek daha güç hale geldiğini açıkladı. Fitch'e göre, MB üzerindeki faiz indirimi baskısı artabilir.

Haberler 11.09.2014 - 09:22

Fitch’ten Türkiye açıklaması

Fitch bugün Türkiye Konferansı'nı gerçekleştiriyor. Kurumdan Türk ekonomisine yönelik açıklamalar geldi.

Açıklamada, Türkiye ekonomisindeki yeniden dengelenme giderek daha güç bir hale geldiği ifade edildi.

Açıklanın devamında, “Kredi büyümesindeki yavaşlama hız kesti, faiz indirimleri bu trendi tersine çevirebilir; TCMB araştırmaları da cari açığın kredi büyümesine duyarlı olduğunu gösteriyor. Gelecek yılki parlamento seçimleri öncesinde ekonomide popülizm bir risk oluşturuyor. Ancak hükümetin deneyimli ekonomi takımı görevine devam ediyor, ilk yarı bütçe sonuçları mali disiplinin korunduğunu gösteriyor” denildi.

'MERKEZ BANKASI ÜZERİNDEKİ BASKI ARTABİLİR'
Fitch Merkez Bankası (MB) üzerinde faiz indirimi baskının devam ettiğine işaret etti.

Açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası üzerinde faiz indirimi için siyasi baskının azaldığına dair bir işaret yok. İkinci çeyrek büyüme verisinin ardından bu baskının artabileceğini düşünüyoruz” denildi.

TÜRKİYE KONFERANSI
Fitch İstanbul'da "Türkiye: Daha fazla zorluklar yolda" başlıklı konferans düzenliyor. Konferansta Türkiye'nin makroekonomik ve siyasi görünümü ele alınacak. Toplantıya Merkez Bankası Başkan yardımcılarından Turalay Kenç de katılıyor.

Sayfa Yükleniyor...