Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından Endüstri 4.0 çalışmalarında iyi örnekleri tespit ederek yaygınlaştırmayı hedefleyen "Global Lighthouse Network" seçmelerinde Koç Topluluğu şirketleri fark yarattı.

Koç Topluluğu şirketlerinden Ford Otosan'ın Kocaeli ilindeki ticari araç fabrikası ve Arçelik'in Romanya'nın Ulmi şehrindeki çamaşır makinesi fabrikası, Dördüncü Sanayi Devrimi’ni merkeze alan uygulamaları ile "Global Lighthouse Network"e dahil olma hakkını kazandı.

Koç Topluluğu açıklamasına göre, WEF, küresel ölçekte yapılan 1000’in üzerinde başvurunun incelenmesinin sonucunda Ford Otosan’ın Kocaeli fabrikasını ve Romanya’nın Ulmi şehrindeki Arçelik Fabrikası'nı 2019 yılında bu ağa kabul edilen 10 fabrika arasında sıraladı.

Söz konusu fabrikalar dördüncü Sanayi Devrimi’ni merkeze alan uygulamaları ile "Global Lighthouse Network"e dahil olma hakkını kazandı. 2018 yılında 16 fabrikanın kabul edildiği ağa, 2019 yılında 10 fabrika dahil oldu.

"GAYRETLERİMİZİN SONUÇLARINI BAŞARILARLA TAÇLANDIRMAYA DEVAM EDİYORUZ"

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, bu büyük başarıya katkı sağlayan tüm çalışma arkadaşlarını tebrik ederken, yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi: “Koç Topluluğu olarak küresel bir vizyonla işlerimizi yönetirken, rekabetçiliğimizi artırmaya, teknoloji ve inovasyon kabiliyetlerimizi geliştirmeye odaklanıyoruz. 2016 yılından bu yana yürüttüğümüz Dijital Dönüşüm Programımız da şirketlerimizin geleceğe ve küresel rekabete hazırlanmalarına yardım ediyor.

Bu çerçevede veri analitiğinden yapay zekâya, nesnelerin internetinden blockchain’e, müşteri deneyiminin zenginleştirilmesinden Endüstri 4.0 uygulamalarına kadar geniş bir yelpazede çalışıyoruz. Dünya Ekonomik Forumu’nun bugün yayınladığı açıklama ile memnuniyetle görüyorum ki, gayretlerimizin sonuçlarını başarılarla taçlandırmaya devam ediyoruz. Ford Otosan Kocaeli fabrikamız ülkemizden ve Ford dünyasından ‘Global Lighthouse Network’e kabul sertifikası alan ilk ve tek üretim tesisi oldu. Ne mutlu ki, Kocaeli fabrikamızda yapılan Endüstri 4.0 çalışmaları ile üretim kapasitesinde yüzde 6 oranında artış sağlandı ve daha da önemlisi çalışan bağlılığı önemli ölçüde güçlendirildi. 9 ülkede 23 üretim tesisi bulunan Arçelik’in Romanya’daki çamaşır makinesi fabrikası ise daha kuruluş aşamasında tümüyle Endüstri 4.0 yaklaşımına dayalı olarak tasarlandı.

Dijital yetkinliklerimizi zirveye taşıdığımız bir üretim tesisi olan bu fabrikamız, otomasyon, siber fiziksel sistemler ve nesnelerin interneti uygulamalarıyla donatılırken, fabrikadaki tüm makineler birbirlerine ve buluta bağlı çalışıyorlar. Ford Otosan ve Arçelik bu büyük başarıları ile hem Topluluğumuza hem de Ülkemize büyük bir gurur yaşattı. Bu vesileyle geçmişten bugüne bu başarıya katkı sağlamış olan tüm çalışma arkadaşlarımı içtenlikle kutluyorum."

2019 yılında Global Lighthouse Network'e Dahil Olan Fabrikalar:

• Arçelik (Ulmi, Romanya)
• Ford Otosan (Koceli, Türkiye)
• Nokia (Oulu, Finlandiya)
• Petrosea (Tabang, Endonezya)
• Posco (Pohang, Güney Kore)
• Groupe Renault (Cléon, Fransa)
• SAIC Maxus (Nanjing, Çin)
• Schneider Electric (Batam, Endonezya)
• Tata Steel (Kalinganagar, Hindistan)
• Zymergen (Emeryville, ABD)