G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları kur savaşlarında ateşkes mesajı verdi.

Hafta Sonu Güney Kore'nin Gyeounju kentinde biraraya gelen G20 ekonomi kurmayları, rekabetçi devalüasyon yapılmaması ve kurların piyasaların belirlediği değerden işlem görmesi gerektiğini kaydetti.

G20 maliye liderleri, dünya ekonomisindeki kırılgan toparlanmanın sürdürülebilmesi ve küresel dengesizliklerin düzeltilmesi için uluslararası işbirliğinin önemine dikkat çekti. G20, ABD'nin "cari dengelerde rakamsal hedef belirleme" önerisini ise onaylamadı.

G20 toplantılarından IMF'ye ilişkin önemli reform kararları da çıktı. IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın "IMF tarihinin en büyük reformu" olarak nitelendirdiği kararlarla, Avrupa, 24 sandalyeli icra kurulunda sahip olduğu sandalyelerden 2’sini gelişen ülkelere bırakmaya razı oldu.

Toplantılarda halen 340 milyar dolar civarı olan IMF kotasının iki katına çıkarılmasına ve kotaların yüzde 6’sından fazlasının gelişen ülkelere verilmesine karar verildi. Gelişen ülkelerin oy hakkı artışına ilişkin çalışmaların, 2012 IMF toplantılarına kadar tamamlanması hedefleniyor.

Avrupa'nın IMF'deki koltukları bırakma kararı Türkiye açısından önem taşıyor. IMF Başkanı Strauss-Kahn, IMF'nin gelişmekte olan ülkelere bırakılacak iki kişilik kotada, adaylar arasında Türkiyenin de olduğunu söyledi.

Toplantılarda Almanya ve Çin'in, ABD'yi Fed'in uyguladığı para politikaları nedeniyle eleştirmesi dikkat çekti. Almanya Maliye Bakanı Rainer Brüderle, Fed'i piyasaya verdiği bol likiditeyle kuru dolaylı yoldan malipüle etmekle suçladı. Çin Maliye Bakanı Xie Xuren de, gelişmiş ülkeleri politikalarını belirlerken daha sorumlu davranmaya çağırdı.