Karaköy'den Tophane'ye kadar olan 1200 metrelik sahil şeridi ve yaklaşık 100 bin metrekarelik alanda alışveriş merkezleri, oteller ve liman yapım-işletimini kapsayan Galataport, diğer adıyla Salıpazarı Kruvaziyer Limanı ihalesi bu yılın ilk yarısında tamamlanacak.

CNBC-e’ye bilgi veren yetkililer, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın ihale ilanını bu hafta içinde yayımlamayı planladığını söyledi.

“İhalede tekliflerse Nisan sonunda alınacak” diyen bir başka yetkili, ihale yönteminin 30 yıllığına işlet hakkı devri olacağını söyledi.

NARGİLECİLER GİDECEK
Galataport’un yeni imar planına göre, “imar planına aykırı” olduğu tespit edilen nargileciler gidecek, onlardan boşalan alan halka açık meydana dönüştürülecek.

Yaklaşık 1200 metrelik sahil şeridine 10 metre eninde dolgu alanı da yapılacak. Salıpazarı Rıhtımı'ndaki mevcut antrepolar da ihaleyi kazanan şirket tarafından yıkılabilecek.

'MİMAR SİNAN ÜNİVERSİTESİ YIKILMAYACAK'
Yetkililer, proje kapsamında yıkılmayacak yapılar arasında İstanbul Modern ile Mimar Sinan Üniversitesi’nin de yer aldığını söylediler. Bir yetkili, “Mimar Sinan Üniversitesi’nin binasıyla ilgili bir müze projesi var. Bu hayata geçecek” dedi.

Liman alanında tarihi eser olarak tescilli Genel Müdürlük binası, yolcu terminali, Çinlihan ve Paket Postanesi de yine proje içinde korunacak binalar olacak.

Konaklama ve dinlenme tesislerini kapsayan turizm merkezi de yer alacak projede, alışveriş merkezleri ve restoranlar inşası da planlanıyor.

3.5 MİLYAR DOLARLIK TEKLİF İPTAL EDİLDİ
Galataport ilk olarak 2005'te görücüye çıktığında ihaleyi İsrailli işadamı Sami Ofer ile işadamı Mehmet Kutman'ın ortaklığındaki Royal Caribbien konsorsiyumu, 3 milyar 538 milyon euroluk en yüksek teklifiyle kazanmıştı. Ancak ihale Danıştay tarafından iptal edilmişti.

HABERİN DEVAMI CNBCE.COM'DA