GAP'ın en önemli projelerinden biri...

Bitiş tarihi 2012'nin sonu olarak düşünülen 'Aşağı Mardin Ana Kanalı' daha erken sürede tamamlanacak.

11.12.2009 - 14:27

Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi (BKİ) Başkanı Sadrettin Karahocagil, DSİ 15. Bölge Müdürü Sait Umucu ve GAP BKİ Bölge Müdürü Mehmet Açıkgöz'le, Aşağı Mardin Ana Kanalının inşaat şantiyelerinde incelemelerde bulundu.
        
Burada kısım inşaat şeflerinden son durumla ilgili bilgi alıp, işçilerle bir süre sohbet eden Karahocagil, çalışmalarından dolayı teşekkür etti.
        
Karahocagil, daha sonra yaptığı açıklamada, çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü, beton dökme işleminin soğuk hava koşullarına rağmen buzlanmayı önleyici maddeler katılarak devam ettiğini söyledi.
        
GAP Eylem Planı çerçevesinde yürütülen bazı çalışmalara da değinen Karahocagil, şunları kaydetti:
       
''Çalışmalar oldukça yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Aşağı Mardin Kanalı da 134 kilometrelik bir ana kanal, her kilometresinde çalışma var. Kanal 3 firma tarafından yapılıyor. Her firma kendine ayrılan ödenekleri harcamış durumda. Hatta ek ödenekler tahsil edildi onları da harcadılar. Aslında Mardin Ana Kanalın
bitişi, 2012 sonu olarak planlandı ama daha erken sürede tamamlanması için çalışılıyor. Tamamlanınca bölgedeki topraklara bolluk, bereket, huzur ve refah götürecek. Rüya gibi görülen bir şeyin gerçekleşmesine şahit olacağız.''

KANALDAN GEÇECEK SUYUN DEBİSİ, BİRÇOK NEHİRDEN YÜKSEK        
Aşağı Mardin Kanalı 3. Kısım Şantiye Şefi Muammer Kılıçkan da çalışmalarla ilgili bilgi verdi.
        
Çalışmaların hedeflenenin üzerinde devam ettiğini ifade eden Kılıçkan, ''Çalışmalar tamamlandıktan sonra kanallardan geçecek suyun debisi, Türkiye'deki bir çok nehrinkinden yüksek olacak'' dedi.

İnşaatı devam eden ana sulama kanalıyla; Viranşehir, Ceylanpınar, Mardin, Kızıltepe ve Nusaybin ovalarındaki 211 bin 75 hektarlık alanın sulanmasının hedefleniyor.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...