Garanti'den 2,6 milyar lira kâr

Garanti Bankası'nın ikinci çeyrek net kârı beklentileri aşarak 1,5 milyar TL oldu. Böylece yılın ilk yarısında bankanın kârı 2,6 milyar liranın üzerine çıktı.

ntv.com.tr 28.07.2016 - 18:06 | Son Güncelleme : 28.07.2016 - 18:27

Garanti'den 2,6 milyar lira kâr

Garanti Bankası, 30 Haziran 2016 tarihli finansal tablolarını açıkladı. 

Garanti Bankası'nın ikinci çeyrek net kârı geçen yıl aynı döneme göre yüzde 43 artışla 1,54 milyar TL oldu.  Beklenti 1.31 milyar TL idi.

Bankanın konsolide finansal tablolarına göre, 2016’nın ilk yarısındaki net kârı, 2 milyar 605 milyon 286 bin TL oldu.

Garanti’nin, 287 milyar 247 milyon 695 bin TL aktif büyüklüğü ile ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığı destek 235 milyar 119 milyon 598 bin TL’ye ulaştı. Banka’nın özkaynak kârlılığı yüzde 16, aktif kârlılığı ise yüzde 1,8 seviyelerine yükseldi.

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil
Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil

ERBİL: SAĞLAM SERMAYE TABANINI GÜÇLENDİRDİK

Garanti Bankası Genel Müdürü Fuat Erbil, “2016 yılının ilk yarısını tüm paydaşlarımız için değer yaratarak başarıyla tamamladık. Garanti Bankası, kredilerle ekonomiye verdiği desteği artırırken, müşterilerinin güveniyle mevduatlarını sektörün üzerinde büyüttü. Yılbaşından bugüne 500 bin yeni müşteri daha Garanti’yi tercih etti. Türkiye’nin tüm illerindeki şube ağımızla, her gün 150 binden fazla müşteriyi karşılıyoruz. Sürdürülebilir büyüme stratejisiyle bilançosunu şekillendiren Garanti, 2016 yılında sağlam sermaye tabanını güçlendirmeyi sürdürdü, uluslararası standartlarla belgelediği operasyonlarında etkinliğini ve mükemmellik hedefini daha da artırdı. Tüm kanallardan kesintisiz olarak müşterilerimizin hayatında yer almak üzere çalışıyor, yenilikçi ve insan odaklı Garanti kültürünü ürün ve hizmetlerimize yansıtmayı sürdürüyoruz. Türkiye’deki en yüksek dijital müşteri sayısına sahip olan Garanti, sadece dijital kanallarından günde 1,3 milyon müşterisinin işlemlerini kolayca gerçekleştirmesini sağlıyor. Nisan ayında sunmaya başladığımız Görüntülü Kredi hizmetimiz ise insan dokunuşunu dijital platformlara taşıyor, her yerde şubedeymiş gibi bilgiye ve uzmanlarımıza erişim sağlıyor. Artan müşteri memnuniyeti ve bağlılığı, iş modelimizin temelini oluşturuyor” dedi.

Erbil, ülkemizde son yaşanan gelişmelerle ilgili olarak ise şunları söyledi: “Ülkemizin tüm yaşananlardan çok daha güçlü bir demokrasi ve ekonomiyle çıkacağına inanıyoruz. Yaşadığımız olağanüstü günlerde, bankacılık sektöründe ve Garanti’de herhangi bir olumsuz durum meydana gelmedi. Garanti olarak içinde bulunduğumuz hassas dönemde üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle, ekonomimize destek vermeye devam edeceğiz.”

Sayfa Yükleniyor...