Garanti Bankası, 31 Aralık 2008 tarihli konsolide finansal tablolarını açıkladı.

Bankanın 2008 yılında konsolide net kârı 1 milyar 891 milyon 178 bin TL’ye ulaştı. 2007’de sigorta iştiraklerindeki hisse satışları ve saklama hizmetlerinin satışından elde ettiği tek seferlik gelirler hariç tutulduğunda, Garanti’nin kârı 2008’de yıllık olarak yüzde 15 artış gösterdi.

Garanti’nin konsolide aktif büyüklüğü 99 milyar 38 milyon 413 bin TL seviyesine ulaşırken, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla ekonomiye sağladığı destek, 2007 sonundan bu yana yüzde 27 artarak, 67 milyar 316 milyon 834 bin TL’ye yükseldi. Bankanın özsermaye kârlılığı yüzde 22, aktif kârlılığı ise yüzde 2,1 seviyesinde gerçekleşti.

ÖZEN: SEKTÖRÜN ÜZERİNDE BÜYÜDÜK
Yurtdışında şiddetini artıran küresel krizin ülkemizde de daha somut hissedilmeye başladığına değinen Genel Müdür Ergun Özen, “Garanti Bankası, son derece likit, sağlam ve dengeli bilanço yapısı, güçlü özkaynaklarıyla bu zorlu döneme kuvvetli bir şekilde girdi. Gelişmiş risk yönetimi sistemimiz ve operasyonel verimlilik anlayışımızla, zor zamanlara daima hazırlıklıyız. Yıl içinde toplam aktiflerimizi yüzde 30 artırarak sektörün üzerinde büyüdük. Risklerimizi doğru tanımlayıp iyi yöneterek, marjların hızla daraldığı yılda, tek seferlik gelirler hariç net kârımızı yüzde 15 artırmayı başardık” dedi.

’730 ŞUBEYE ULAŞTIK’
Daha iyi hizmet sunmak ve Garanti farkını daha çok kişiye yaşatmak için yatırımlarına devam ettiklerini belirten Özen, “Toplam 730 şubeye ulaştık. 325 bini aşkın POS terminalimizle Türkiye’nin en geniş üye işyeri ağına ve 2 bin 600’e yakın ATM’den oluşan güçlü bir alternatif dağıtım ağına sahibiz” diye konuştu.

Türkiye ve bankacılık sektörünün, geçmişte çok daha zorlu dönemlerden geçtiğini belirten Özen, “Garanti, bu dönemlerin her birinden güçlenerek çıkmayı başardı. 2009’da da çalışanlarımızdan müşterilerimize, hissedarlarımızdan iş ortaklarımıza kadar tüm paydaşlarımızla kenetlenecek ve sağlam adımlarla ilerlemeye devam edeceğiz” dedi.