Gıdada rüzgar terse döndü

Enflasyonun aylık düşüşünde gıda fiyatlarındaki azalma etkili olurken, Mart'ta gıda grubunun yıllık enflasyona katkısında 1,04 puanlık gerileme görüldü.

Haberler - Anadolu Ajansı 05.04.2016 - 17:26

Gıdada rüzgar terse döndü

Enflasyonun aylık düşüşünde gıda fiyatlarındaki azalma etkili olurken, Mart'ta gıda grubunun yıllık tüketici enflasyonuna katkısında 1,04 puanlık gerileme dikkati çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası verilerinden yapılan derlemeye göre, Mart ayında Tüketici Fiyat Endeksi Şubat'a göre yüzde 0,04 geriledi. Yıllık bazda ise enflasyon 7,46 olarak gerçekleşti.

Tüketici fiyatlarındaki aylık düşüşte gıda fiyatlarındaki azalma etkili olurken, alt grupların yıllık tüketici enflasyonuna katkıları incelendiğinde, Mart'ta gıda grubunun katkısının 1,04 puan gerilemesi öne çıktı. Aylık en fazla düşüş gösteren grup yüzde 1,53 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

MART'TA EN ÇOK ZAMLANAN 10 ÜRÜN

Gıda ve alkolsüz içecekler grubu yıllık enflasyonu son 2 ayda yavaşladı. Mart'ta bu grupta yıllık enflasyon 4,25 puan azalışla yüzde 4,58’e geriledi. Bu gelişmede başta sebze fiyatları olmak üzere taze meyve-sebze fiyat gelişmeleri belirleyici oldu.

Bunun yanı sıra işlenmemiş gıda grubunda yıllık enflasyon yüzde 8,86’ya yükseldi. Bu gelişmede ekmek ve tahıl grubu fiyat gelişmeleri etkili olurken, ekmek fiyatları 1 yılda yüzde 10,6 arttı.

Bu dönemde, gıda enflasyonundaki yavaşlama neticesinde gıda ve yemek hizmetleri grubunun yıllık enflasyonu yüzde 6,31’e, gıda ve yemek hizmetleri hariç tüketici enflasyonu ise 0,31 puan azalışla yüzde 8,02’ye geriledi.

Kırmızı et fiyatlarının aşırı yükselmesi üzerine konuyu ele alan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik'in 9 Şubat'ta sektör temsilcileriyle açıkladığı, kıymada 32 lira, kuşbaşında 34 liralık tavsiye tavan fiyat uygulamasının ardından 1 ayda fiyatlar bu seviyelere gelmese de yüzde 2,36 geriledi. Söz konusu dönemde dana etinin ortalama kilogram fiyatı yaklaşık 90 kuruşluk indirim ile 37 liraya düştü. Aylık bazda gerileyen dana eti fiyatının yıllık bazda geçen seneye göre hala yüzde 10 daha yüksek olduğu görüldü.

EN ÇOK KABAK UCUZLADI

Söz konusu dönemde birçok sebze ve meyvede de fiyatlar geriledi. Mart'ta en yüksek oranda ucuzlayan gıda ürünü yüzde 39,27 ile kabak olurken, kabağın kilogram fiyatı 3,77 liradan 2,29 liraya indi.

Bu ürünü yüzde 32,9 düşüşle yeşil soğan, yüzde 26,91 ile salatalık, yüzde 24 ile pırasa, yüzde 23,4 ile ıspanak, yüzde 19 ile patlıcan, yüzde 17,5 ile karnabahar, yüzde 17,4 ile marul, yüzde 16,3 ile domates izledi.

Sayfa Yükleniyor...