ABD Başkanı Barack Obama ile muhalif Cumhuriyetçi Parti arasında, kamu borçlanmalimitinin yükseltilmesi için süren görüşmeler, dün yapılan tartışmalı toplantıyla tıkandı. Taraflar, vergiler ve sosyal harcamalarda yapılması düşünülen kısıntılar konusunda uzlaşamadılar.

Yönetimin kullandığı 14.3 trilyon dolarlık borç limitinin zamanında artırılmaması halinde ABD'nin temerrüde düşmesi tehlikesini gidermeyi amaçlayan görüşmelerin kritik aşamaya girmesiyle Başkan Barack Obama bu konuda artık zamana karşı bir yarışın söz konusu olduğunun işaretini verdi.

Dün Beyaz Saray'da yapılan son görüşmede yönetim ve Cumhuriyetçi Kongre üyeleri borçların nitelikleri ve açık konusu kadar, bunların kapsamı hakkında bile anlaşamadılar.

Obama yönetimi, harcama kısıntıları ve vergi artışlarıyla bütçe açıklarını azaltacak 4 trilyon dolarlık bir önlem paketi uygulamak istiyor. Cumhuriyetçiler ise 2 trilyon dolarlık daha küçük bir paket uygulanmasını ve vergi artışından vazgeçilmesini istiyorlar.

ABD Hazinesi, 2 Ağustos tarihinde borçlanma imkanlarının sona ereceğini, yani borç ödemek için parasal kaynaklarının tükenmiş olacağını açıkladı.

Gelecek 10 gün içinde bir anlaşmaya varılmasının mümkün olup olmadığı sorusuna Obama, "Buna mecburuz" diye yanıt verdi.

Hazine yetkilileri ve bağımsız ekonomistler, anlaşmaya 2 Ağustos'a kadar varılamamasının yatırımcılarda yaratacağı korkuyla ABD'de faizlerin fırlayacağı, borsaların büyük darbe alacağı ve ülkenin yeni bir resesyona yuvarlanması tehlikesinin ortaya çıkacağıuyarısını yapıyorlar.

Taraflar bugün yeniden bir araya gelmeyi planlıyor.