Moody's: Güçlü dolar Türkiye'ye zarar veriyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, güçlü doların büyük dış finansman ihtiyacı olan Türkiye gibi ülkelere zarar verdiğini belirtti.

cnbce.com 23.03.2015 - 09:59

Moody's: Güçlü dolar Türkiye'ye zarar veriyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, ABD Doları'nın güçlenmesinin bazı ülkeler üzerinde baskı yarattığını, bu baskının zayıflayan para birimi ve düşen döviz rezervleri şeklinde kendini gösterdiğini bildirdi.

Baskıların, sermaye çıkışlarını veya ciddi düşük sermaye girişlerini yansıttığını belirten Moody's, bu durumun büyük dış finansman ihtiyacı olan ülkelere zarar verdiğini vurguladı.

Doların değer artışının dış finansman ihtiyacı yüksek olan ülkelere etkisini değerlendiren ve bugün yayımlanan raporda, "Malezya, Türkiye ve Şili gibi yüksek tutarlı dış borç ödemeleri bulunan ülkelerde para birimlerinin göstediği belirgin değer kaybı şirketlerin dış borçlarını ödemelerini daha maliyetli hale getirmektedir. Ayrıca yabancı kreditörlerin yerel para cinsi dış borcu yeniden finanse etme isteği azalabilir" denildi.

Moody's, ABD'de faiz oranlarının artacağı öngörüsü ve bastırılmış büyüme görünümlerinin bu piyasalara yatırımı daha az cazip hale getirdiğini belirtti. Yüksek cari işlemler açığı olan Türkiye ve Güney Afrika gibi ülkelerin dış baskılara karşı kırılgan olduklarını belirten Moody's, buna neden olarak bu ülkelerin açıklarını finanse etmekte daha fazla zorlukla karşılaşabilecek olmalarını gösterdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...