Gül'den Fransa - Almanya örneği

İran'da iş adamlarına seslenen Cumhurbaşkanı Gül, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini ve bu yönde adımlar atıldığını belirterek Fransa - Almanya örneği verdi.

Anadolu Ajansı 14.02.2011 - 19:27

Gül'den Fransa - Almanya örneği

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile birlikte Türkiye-İran İş Konseyi toplantısına katılarak iş adamlarına hitap etti.

İran makamlarıyla siyasi konuları görüştüklerini ama ekonomiye daha geniş yer ayırdıklarını ifade eden Gül, iki ülke arasındaki ticareti ve yatırımları karşılıklı geliştirmek için siyasi iradenin mevcut olduğunu vurguladı.

Gül, bugün 10 milyar dolar seviyesinde olan ticaret hacmini 30 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Gül şunları kaydetti:

''İran ve Türkiye, bölgenin iki büyük ve köklü ülkesi. Ekonomik potansiyellerinin iki ülke halkları yararına gerçekleşmesini arzuluyoruz. Nasıl AB'nin iki büyük ülkesi Fransa ve Almanya arasında yoğun ekonomik ve ticari ilişki varsa İran ve Türkiye arasında büyük bir işbirliği olabilir...

Türkiye ile İran arasında ticaretin önünde bazı engeller var. Bu engelleri kaldırmalıyız. İki tarafın da kazanacağı düzenlemeler yapmamız gerekir. Bir tarafın kazanacağı, bir tarafın kaybedeceği ilişki sağlıklı olmaz.

Vergileri, tarifeleri, engelleri azaltacak çalışmalar yapılıyor. Umarım bu engelleri kısa süre içinde aşacağız ve ticaret imkanları daha çok artacak. Nakliyecilerimiz ile ilgili önlemler alınmasını kararlaştırdık. Gümrük kapılarının modernleştirilmesi ve işlemlerin süratlenmesiyle, yolların genişletilmesiyle ilgili kararlar aldık. Bunlar kolay ama gecikmiş işler. Bunları aşacağız."

BİZ YAPTIK SİZ DE YAPIN!
"İran, köklü ekonomik reformlar yapıyor. Türkiye bu reformları zamanında yaptı, yanlışları düzeltti ve güçlü bir ülke haline geldi" diyen Gül, "Türkiye bugün AB'nin altıncı büyük ve en hızlı büyüyen ekonomisi. Bankalarımız küresel krizden güçlenerek çıktı. Yurt içinde aldığımız önlemler sayesinde Türk ekonomisi rasyonel ve rekabetçi hale geldi. İran da alacağı ekonomik önlemlerle ekonomisini kısa zamanda benzer hale getirecektir. Gelecekte işbirliğimizin daha fazla olacağına inanıyorum..." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, İranlı iş adamlarına ''Siz Türkiye'de ne kadar iş yaparsanız biz o kadar memnun oluruz. Ekonomiler müteşebbislerin elinde yükseliyor. Onun için sizi teşvik ediyoruz'' diye seslendi.

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad da, toplantıda yaptığı konuşmada, ''ortak geçmiş ve geleceğe sahip Türkiye ve İran'ın aynı zamanda ortak çıkarları, görevleri ve düşmanları olduğunu'' söyledi.

Ahmedinejad, iki ülkenin örnek bir ekonomik düzeni ve işbirliğini dünyaya tanıtabilecek imkan ve potansiyele sahip olduğunu bildirdi.

''İran ve Türkiye, tarih yazan, medeniyet yaratan iki büyük millet ve ülkedir. Kültür ve insani değerler iki milletin geçmişinde her zaman ilk sözü söylemiştir'' diyen Ahmedinejad, İran ve Türkiye arasındaki dostluğun yüzyıllara dayandığını ifade etti.

Türkiye ve İran'ın ortak değer, kültür ve tarihe sahip olduğunu söyleyen Ahmedinejad şunları kaydetti:

''Bizler, ilahi dinin takipçileriyiz, adalet, temizlik, sevgi, misafirperverlik, samimiyet, sadakat, doğruluk gibi değerler bizim milletlerimiz arasında yaygındır. Tarih boyunca hiçbir güç ve olay bu değerleri Türk ve İran halkından alamamıştır. Bugün de hiçbir güç, bu özellikleri bizlerden alamaz.''

Bölgede iki ülke halkına ait önemli potansiyeller ve fırsatlar olduğunu ve bunlardan yararlanılması gerektiğini kaydeden Ahmedinejad, ''Ortak tarihe ve geleceğe sahibiz. Ortak çıkarlarımız, görevlerimiz ve düşmanlarımız var. İşbirliklerimiz her zaman, özellikle de günümüzde hem iki ülke hem de bütün milletlerin lehine olmuştur'' diye konuştu.

Dünyadaki mevcut ekonomik yapının ihtiyaçlara cevap veremediğini ve yeni bir ekonomik düzene ihtiyaç duyulduğunu kaydeden Ahmedinejad, iktisadi faaliyetlerin dostluğu, işbirliğini, halklar arasında saygı ve yakınlaşmayı pekiştirmesi gerektiğini söyledi.

Ahmedinejad, ekonomik faaliyetlerin bir tarafın kar, diğer tarafın zarar etiği bir düzene göre değil, adalet ve eşitlik esasına göre yapılmasının zorunlu olduğuna işaret etti.

''Ülkeler, milletler ve tüccarlar arasındaki ilişkiler de adalet esasına göre olmalı'' diyen Ahmedinejad, ''Adalet olursa herkes kar eder, dostluk, barış ve güvenlik de sağlanmış olur. Ama mevcut ekonomik düzen, bu özelliklerden yoksundur ve sonuçlarını da görüyoruz. Birçok savaşın, işgalin ve toplumsal çalkantının temelinde adil olmayan ekonomik ilişkiler vardır'' ifadesini kullandı.

''TÜRKİYE VE İRAN'IN GÖREVLERİ VAR''

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Türkiye'nin iyi bir programla kalkınma yolunda ilerlemesinden memnunluk duyduğunu belirterek, Türkiye ve İran halklarının çok çalışkan ve aktif olduklarını söyledi.

''Türkiye ve İran'ın görevleri olduğunu'' ifade eden Ahmedinejad, ''İran ve Türkiye, günümüz dünyanın ihtiyaçlarına cevap vermeli. Dünya, bugün içinde ekonomi, kalkınma, adalet, dostluk ve sevginin yer aldığı bir örnek (ekonomik düzen) peşinde. Tarihimiz, kültürümüz, medeniyetimiz, irademiz, bu görevi başarıyla yapmamıza imkan veriyor. Biz, örnek bir ekonomik düzen ve ikili işbirliğini dünyaya tanıtabiliriz. Bu, bizim bugünkü görevimizdir'' diye konuştu.

İki ülkenin kalkınmasını istemeyen düşmanlar olduğuna değinen Ahmedinejad, işbirliği ve ilişkilerin istenen düzeye ulaşmasını önleyen yapısal, teknik ve diğer engellerin ortadan kaldırılması gerektiğini vurguladı. Ahmedinejad, Türkiye ve İran'ın tarım, enerji, biyoteknoloji, havacılık ve uzay, sanayi, ticaret, turizm, kültür, bankacılık, mühendislik ve diğer alanlarda tecrübelerini paylaşabileceklerini ve işbirliğini artırabileceklerini kaydetti.

Türk ve yabancı yatırımcıları, petrol, doğal gaz, petrokimya, konut yapımı, turizm ve diğer alanlarda ülkesine yatırım yapmaya davet eden Ahmedinejad, Türkiye ve İran arasında milli paralarla ticaret yapabildiğini ve vatandaşların karşılıklı olarak vize uygulamasından muaf tutulduklarını hatırlattı.

Ülkesindeki zengin enerji kaynaklarına da değinen Ahmedinejad, Hazar Denizi ve İran etrafındaki enerjinin dünyaya aktarılmasında Türkiye'nin köprü olabileceğini söyledi.

Yılda yaklaşık iki milyon İranlının Türkiye'yi ziyaret etmesinden memnunluk duyduklarını ve bunu teşvik ettiklerini belirten Ahmedinejad, İran'ın da büyük turizm potansiyeline sahip olduğunu ifade etti.

Türkiye ve İran arasındaki dış ticaret hacminin 10 milyar doları geçtiğini ve en kısa sürede bu rakamın 30 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiğini yineleyen Ahmedinejad, iki ülke ekonomisini potansiyel ve imkanlarına bakıldığında bu rakamın çok da büyük olmadığına dikkati çekti. Ahmedinejad, Türkiye ve İran arasındaki ticarette adalet ve denge sağlanmasının önemine de işaret etti.

İkili ilişkilerin geliştirilmesini desteklediklerini ve bölgesel işbirliğinin gelişmekte olduğunu anlatan Ahmedinejad, ''Her iki ülkede de irade var. El ele verip tüm görevlerimizi yapmalıyız. İki ülke arasındaki işbirliğinin geleceğinin parlak olduğuna inanıyoruz'' diye konuştu.

Ahmedinejad, konuşmasının sonunda davetine icabet eden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi için çalışan ilgili tüm yetkili ve makamlara teşekkür etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...