İstanbul'a 6 yeni metro hattı ve Haliç'e tüp geçit projesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, planlanan yeni ulaşım projelerini açıkladı. Buna göre Haliç'e tüp geçit yapılarak trafik su altına indirilecek. Proje bitiminde Unkapanı Köprüsü kaldırılacak. Ayrıca İstanbul için 6 yeni metro hattı da yolda.

NTV Haber 11.07.2016 - 17:14 | Son Güncelleme : 12.07.2016 - 09:53

İstanbul'a 6 yeni metro hattı ve Haliç'e tüp geçit projesi

Dünyanın ilk sualtı köprüsü özelliğini taşıyan proje ile Haliç içerisine su akışı hızlanacak.

Deniz tabanına çakılan kazıklar üzerine kurulacak olan sualtı köprüsü, deniz seviyesinin 8,5 metre altına inşa edilecek.

Yapısıyla suyun akışını engelleyen Unkapanı Köprüsü de proje bitiminde tamamen kaldırılacak.

Yeni projenin ihalesi bu ay yapılacak. Yüklenici firmaya yer tesliminin ardından da 700 gün içinde proje hayata geçmiş olacak.

İSTANBUL'A YENİ METRO HATLARI

Bağcılar, Küçükçekmece, Avcılar, Başakşehir ve Esenyurt ilçelerine metro geliyor. Mahmutbey-Esenyurt hattı İstanbul metrosuna Mecidiyeköy durağından bağlanacak. 3 yıl içerisinde hizmete girmesi planlanıyor.

Başakşehir Kayaşehir arasına da metro hattı planlandı. 6 kilometrelik 4 duraklı metronun yapımı 2.5 yılda tamamlanacak.

Bağcılar-Küçükçekmece arasına planlanan metro hattı ise 9,7 kilometre uzunluğunda olacak. Halkalı'ya metro getiren 9 istasyonlu bu yeni hat, 3 yıl içerisinde hizmete girecek.

Ümraniye-Ataşehir-Göztepe metrosuna ilişkin ihale ağustos ayında gerçekleştirilecek. Yaklaşık 13 kilometre uzunluğundaki hatta, 11 istasyon bulunacak.

Çekmeköy-Sancaktepe-Sultanbeyli metrosu ise 17,8 kilometre uzunluğunda olacak. Proje tamamlandığında Üsküdar'dan Sultanbeyli'ye kesintisiz seyahat imkanı sağlanacak.

Pendik-Kaynarca-Tuzla metro hattı 11,7 kilometre olarak planlandı. Projenin ihalesi ihale ağustos ayında yapılacak.

Sayfa Yükleniyor...