Hava-İş: Grevdeyiz, THY: Uçuşlar sürüyor

Türk Hava Yolları yönetimi ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikası, aldığı grev kararını uygulamaya başladı. Sendikaya bağlı çalışanlar, gece saat 3'ten itibaren greve başlarken Türk Hava Yolları'ndan "Seferlerde bir aksama yok" açıklaması geldi.

Haberler 15.05.2013 - 02:21

Hava-İş: Grevdeyiz, THY: Uçuşlar sürüyor

THY yönetimi ile 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş, aldığı grev kararını uygulamaya başladı. Türk Hava Yolları (THY) yönetim binası önünde toplanan sendika üyeleri, ''THY'de grev var" yazılı pankartı binanın girişine astı.

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, yaptığı konuşmada, 352 gündür sürdürdükleri direniş sonrasında THY ile yapılan 24 dönem toplu iş sözleşmesinin uyuşmazlıkla sonuçlanması sonrasında aldıkları grev kararını uygulama aşamasına geldiklerini söyledi.

Başından beri gelmek istemedikleri bir aşama olduğunu belirten Ayçin, "Buna rağmen yasal süreç içerisinde taraflar arasında yaşanan uyuşmazlık nedeniyle, bu karar alındı" dedi.

Yasal haklarını kullanırken polisler tarafından engellendiklerini ileri süren Ayçin, Türkiye'nin dünyaya açılan kapısı olduğunu iddia eden THY önünde böyle bir engelin olmasına anlam veremediklerini kaydetti.

‘SEFERLERDE AKSAMA YOK’
Hava-İş Sendikası grevini sürdürürken, Türk Hava Yolları'ndan yapılan açıklamada tüm personelin zamanında işe geldiğini duyurdu.

Türk Havayolları Basın Müşaviri Ali Genç yaptığı açıklamada saat 03.00'dan saat 07.00'a kadar 83 seferin sorunsuz şekilde yapılığını bildirdi.

Türk Hava Yolları Basın Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Türk Hava Yolları çalışanları her gün olduğu gibi bugün de tam kadro işbaşında. Yeşilköy'de bulunan Genel Müdürlük binasında görev yapan tüm çalışanlarımız işlerine geldiler. Bugün saat 03.00'te başlayan uçuş operasyonu da kokpit ve kabin ekiplerinin daha önce planlanmış uçuşlarını aynen uygulamaları sonucunda zamanında yürütülüyor. Teknik bakım ekipleri, yer işletme çalışanları, kargo çalışanları, İstanbul ve Anadolu teşkilatı da tam kadro görevlerinin başındadır. Tüm çalışanlarımız Şirketlerine sahip çıktılar, greve itibar etmediler. Türk Hava Yolları, günlük operasyonunu planlandığı şekilde ve zamanında gerçekleştirilen uçuşlarla sürdürüyor."

Hava-İş Sendikası'nın başlattığı grev, Türk Hava Yolları'nın uçuşlarında olumsuzluğa yol açmadı. Grevin başladığı andan itibaren 5 buçuk saat içinde yapılması planlanan 168 uçuşunu da gerçekleştiren THY'nin  gün boyunca uçuş programının aksamayacağı belirtildi.

YILDIRIM: KAYDA DEĞER AKSAMA YOK
THY'deki greve hükümet cephesinden yorumlar geldi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, greve çalışanların pek ilgi göstermediğini belirterek, "Çünkü seferlerde kayda değer aksama yok. Şu ana kadar 300'ün üzerinde sefer aksamadan gerçekleştirildi" dedi.

Şu ana kadar 300'ün üzerinde seferin aksamadan gerçekleştirildiğini anlatan Yıldırım, şunları kaydetti:

''Ben THY'nin tüm çalışanlarını, işlerine ve iş yerlerine sahip çıktıkları için tebrik ediyorum. Vatandaşları, yolcuları mağdur etmedikleri için de ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Ümit ederim ki çalışanların bu örnek davranışlarından THY ve sendika yönetimleri gerekli dersleri çıkarır ve biran önce iş yerinde uzlaşma sağlanır, THY, huzur ve barışçı bir çalışma ortamına kavuşur."

THY'de işten çıkarılan 305 kişinin geri alınması talebine ilişkin soruya da Yıldırım, bu konunun iş yeri ve sendika arasında olduğunu, kendisinin takip etmediğini söyledi.

BABACAN: THY'DE GREVE KARŞIYIZ
Başbakan Yardımcısı Babacan ise, bir gazetecinin, Hava-İş grevine ilişkin sorusuna, "Ulaştırma sektöründe, hele THY gibi çok kritik bir kuruluşumuzda grev yapılmasına karşıyız. Orada yapılacak bir grev sadece THY'nin kendisini değil, Türkiye ekonomisini etkiler. Ekonominin tümündeki dengeleri gözetmek zorundayız. Böyle bir hareket kesinlikle tasvip edeceğimiz şekilde olmaz" yanıtını verdi.

HAVA-İŞ GENEL BAŞKANI: GÖRDÜĞÜNÜZ 3-5 UÇAK
Bu arada Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, uygulamaya koydukları grev nedeniyle THY yönetiminin uluslararası standartlar dışında uçuş yaptığını öne sürerek, "Havada gördüğünüz 3 tane 5 tane uçak, THY yönetiminin kendisi adına işverenlik sıfatı verdiği kaptanlar tarafından uçuruluyor, uluslararası hiç bir standarda uygun uçuş yapılmıyor" dedi.

Atilay Ayçin, THY'de grev aşamasına gelmeyi arzu etmediklerini ancak buna THY yönetiminin uzlaşmaz tutumunun neden olduğunu savundu.

İşten çıkarılan 305 çalışan için verdikleri mücadelede bugüne kadar hiç bir olumsuz olayın yaşanmadığını kaydeden Ayçin, buna karşın grevi uygulayacakları ilk günde polisin yoğun güvenlik önlemleri almasına dikkat çekerek, "En temel grev hakkını kullanırken polis ablukasıyla yüz yüze kalacaksak, kendimizi nasıl ifade edeceğiz  Hani ileri demokrasi nutku atanlar neredeler  Hani birden fazla sendikaya üyelik getirdiğini iddia edenler" şeklinde konuştu.

THY'DEN HAVA-İŞ'E SUÇ DUYURUSU
Hava-İş Sendikası'nın başlatacağı grev öncesi bir açıklama yapan Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Ali Genç, sendikanın uçuş personelini arayarak baskı yaptığını ve sendika hakkında suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı. Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Ali Genç sosyal paylaşım sitesi twitterden gece boyunca gelişmeleri takipçilerine aktarıyor.

Genç, "THY, çalışma hakkını kullanmak isteyen uçuş personelini arayarak baskı yapan Hava-İş Sendikası yönetimi hakkında suç duyurusunda bulunacak" dedi. Genç ayrıca TASSA (Kabin Memurları Derneği) hem de TALPA (Türkiye Pilotlar Derneği ) üyelerinin greve destek vermeyeceğini de açıkladı.

TALPA GREVE KATILMIYOR
Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA), THY yönetimi ile toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde uzlaşamayan Hava-İş Sendikası'nın greve çıkma kararına katılmama kararı aldığını bildirdi.

TALPA'dan yapılan yazılı açıklamada, "Grev konusunda yönetim ve denetim kurulu üyeleri olarak, son dakikaya kadar yürüttüğümüz görüşmelerimiz neticesinde greve katılmama kararı aldık. Üyelerimizin uçuş emniyetinden taviz vermeden alacakları her türlü bireysel kararlarına saygı duyarız" ifadesi kullanıldı.

TERMİNALDE TARTIŞMA
Sendikaya destek amacıyla THY binası önüne gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya da, polisin aldığı önlemi eleştirerek, demokratik hakkını kullanan işçilere karşı bu tür bir önlemin alınmasının doğru olmadığını söyledi.

İşçilerin talepleri karşılanana kadar, bu işin takipçisi ve destekçisi olacaklarını belirten Akkaya, "Grevin başarıyla sonuçlanacağına inanıyorum" dedi.

Polis, THY yönetim binası ve Atatürk Havalimanı'nda güvenlik önlemi aldı. Havalimanına çok sayıda çevik kuvvet polisi gönderilirken, sabah saatlerinde bu sayının artırılacağı öğrenildi.

Öte yandan gece saatlerinde grevin başlangıç noktası olan dış hatlar terminalinde polisle sendika üyeleri arasında tartışma çıktı.

Terminalde kurulan standın kaldırılmasını isteyen güvenlik güçleri ile sendika üyeleri arasında yaşanan kısa süreli arbede, sendika üyelerinin genel müdürlük binasına yürümeye karar vermesiyle sona erdi.

Sayfa Yükleniyor...