Havalimanlarında parmak izi dönemi

TAV Grubu CEO'su Sani Şener, havalimanları kontrol noktalarındaki yoğunluğu azaltmak amacıyla parmak izi kontrolüyle geçiş ve ilk girişlerdeki X-Ray'lerin kaldırılması konusunda izinlerin çıktığını, çok yakında deneme çalışmalarının başlayacağını ve uygulamaya geçileceğini söyledi.

03.06.2014 - 11:44

Havalimanlarında parmak izi dönemi

TAV Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, şirketin yeni hedeflerini paylaştı.

Şener, Atatürk Havalimanı'ndaki yeni uçak parkı yatırımlarının bedelinin yaklaşık 100 milyon Euro olduğunu söyledi.

Sani Şener, yapılacak yatırımla ilave 10 milyon yolculuk bir kapasite sağlanacağını ancak çalışmalara henüz başlanmadığını, DHMİ ile görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

'ABD PAZARIYLA İLGİLİYİZ'
TAV CEO’su “ABD pazarındaki özelleştirmeler ile ilgiliyiz; New York LaGuardia'da bir terminalin işletmesi için teklif verdik, Temmuz-Ağustos civarında sonuçlanır” diye devam etti.

'AFRİKA'DA ÖNE ÇIKAN PROJELER VAR'
Güneydoğu Asya ve Afrika'da öne çıkan fırsatlar olduğunu söyleyen Şener, “10-12 dosya üzerinde çalışıyoruz ama henüz nihai kararları vermedik” dedi.

'PARMAK İZİ DENEME ÇALIŞMALARI ÇOK YAKINDA'
Yer hizmetlerinin iyileştirilmesi konusuna da değinen Şener, pasaport kontrollerindeki sıkıntıların önceliklerinde olduğunu belirtti.

Smartgate ya da i-gate denen parmak izi kontrolüyle geçiş konusunda İçişleri Bakanlığı'ndan izin çıktığını bildiren Şener, deneme çalışmalarına çok yakında başlayacaklarını belirterek, şunları söyledi:

"Önce pasaportunuzu göstereceksiniz, kapı açılacak, sonra içeriye girip parmak izi basarak geçeceksiniz. Pasaport alınırken parmak izi alındığı için o parmak izleri orada olacak. Bu pasaporttaki sıkıntıları çok ciddi oranda giderecek. Arap ülkelerinde var. Abu Dabi'de, Katar'da. Hem kartla var, hem parmak iziyle."

Şener, parmak iziyle geçişlerin hem girişte hem çıkışta olacağını ve yalnızca Türk vatandaşları için geçerli olacağı kaydetti.

Havalimanlarında 2 defa X-Ray kontrolünden geçişlerin yol açtığı sıkıntıyla ilgili bir soru üzerine de Şener, "Milli Sivil Havacılık Güvenlik Kurulu'nda karar alındı. İzmir ve Ankara'da başlıyoruz. En dış kapıda X-Ray'ler olmayacak. Daha sonra da İstanbul'da uygulamaya geçecek. Uygulama en kısa sürede başlayacak" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...