Hazine arazileri ihaleye çıkıyor

Yatırım yapılacak toplam 40 parsel alanda 52 milyon 561 bin 830 metrekare Hazine arazisi tespit edildi.

Haberler 23.12.2009 - 11:55

Antalya Defterdarı Hidayet Mat, yatırımları teşvik etmek amacıyla geliri kişi başı bin 500 dolar ve altında olan illerin ekonomik kalkınmasına destek vermek amacıyla 5084 Sayılı 'Kalkınmada Öncelikli Yöreler' kanunu çıkarıldığını ve bunun da 54 ili kapsadığını söyledi.

Mat, kalkınmada öncelikli yörelere uygulanacak teşviklerle ilgili 28 Şubat 2009 tarihinde çıkarılan 5838 Sayılı Kanun'la bütün illerin teşvik kapsamına alındığını hatırlattı. 5838 Sayılı Kanunla, bölgesel gelişmişlik farklılıklarının giderilmesi ve illerin rekabet gücünün artırılması için desteklenecek yatırımların ön plana çıkarılmasının amaçlandığını ifade eden Mat, bu kanunla birçok teşvik sağlandığına dikkat çekti.

Antalya Defterdarlığı tarafından bu kapsamda, yatırım yapacaklara destek olmak amacıyla, başlatılan Hazine arazisi bulmak çalışmaları sonucunda Antalya'da yapılacak tarım, eğitim, sanayi gibi üretim ve istihdama yönelik yatırımlara tahsis edilmek üzere yeni Hazine arazileri belirlendi. Buna göre Antalya ve ilçelerinde yatırım yapılacak toplam 52,5 milyon metrekare Hazine arazisi tespit edildi. 41 parsel Hazine arazinin toplam büyüklüğü 52 milyon 561 bin 830 metrekare.

Alanya, Manavgat, Gazipaşa, Serik, Aksu, Korkuteli, Finike, Elmalı, Kumluca ve Gazipaşa ilçelerinde belirlenen Hazine arazilerinde turizm, huzurevi, eğitim, hastane, tarım, yayla turizmi, enerji, gıda ürünleri üretimi, soğuk hava deposu, hayvancılık ve organik tarım yapılabilecek.

Hazine arazilerinde üretim ve istihdama yönelik yapılacak yatırımlara kurumlar ve gelir vergisi indirimi sağlanacak. Sigorta işveren primleri de Hazine tarafından karşılanacak. Faiz desteği sağlanacak, KDV istisna ve Gümrük Vergisi muafiyeti olacak. Yatırım tahsisi desteklenecek. Gelir Vergisi ve Kurumlar Vergisinde indirimler uygulanacak. Tahsis edilen Hazine arazisinde emlak vergisi değerinin yüzde 1 ile 3'ü arasında çok cüzi bedelle 49 yıllığına irtifak hakkı verilecek.Sayfa Yükleniyor...