Ekonomik büyümenin öncü göstergesi niteliğindeki sanayi üretiminde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarihi bir hata yaptı. TÜİK, saat 10.00’da Aralık ayı için yüzde 11.9’luk düşüş olarak açıkladığı sanayi üretimi rakamını dört saat sonra yüzde 17.6’ya revize etti. CNBC-e anketinde beklenti yüzde 15.3’lük düşüş yönündeydi.

TÜİK’in açıkladığı son rakamlar üretimde aylık bazda rekor düşüşü ifade ediyor. TÜİK, Kasım ayında yüzde 13.9 olarak açıklanan düşüşü yüzde 13.3’e revize etti. Sanayi üretimi, 2008 yılının Ocak ayında yüzde 11.6, Şubat’ta yüzde 8.4, Mart’ta yüzde 2.6, Nisan’da yüzde 7, Mayıs’ta yüzde 3.2, Haziran’da yüzde 2.4, Temmuz’da yüzde 3.8 artarken, Ağustos ayında yüzde 3.6, Eylül ayında yüzde 4.3, Ekim ayında yüzde 6.8, Kasım’da ise yüzde 13.3 oranlarında geriledi.

2008’DE ÜRETİM YÜZDE 0.9 DARALDI
Düzeltme sonrasında 2008’de üretimdeki daralma yüzde 0.9 olarak belirlendi. Üretimde yıllık bazda 2001’den bu yana ilk kez daralma görüldü. 2007 yılında sanayi üretimi yüzde 6.9 artmıştı.

TEKSTİLDE HESAP KARIŞTI
Verilerdeki hata, tekstil üretimine ilişkin rakamların yanlış hesaplanmasından kaynaklandı. TÜİK daha önce yüzde 40 artış olarak açıkladığı tekstil ürünleri imalatını yüzde 23.7 düşüş olarak revize etti.

İMALAT SANAYİİNDE YÜZDE 20’LİK DÜŞÜŞ
Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, Aralık’ta üretim madencilik ve taşocakçılığı sektöründe yüzde 2, imalat sanayi sektöründe yüzde yüzde 19.9, elektrik, gaz ve su sektöründe yüzde 5.3 geriledi.

İmalat sanayi üretim endeksi alt gruplarında en yüksek düşüş oranı yüzde 57.3 ile radyo, TV, haberleşme teçhizatı ve cihazları imalatında gerçekleşti. Onu , yüzde 52.2 ile motorlu kara taşıtı, römork ve yarı römork imalatı ve yüzde 38 ile kok kömürü rafine edilmiş petrol ürünleri imalatı izledi.

SERMAYE MALI İMALATI YÜZDE 31 GERİLEDİ
Ana sanayi grupları sınıflamasına göre, Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek düşüş yüzde 31.2 ile sermaye malı imalatında görüldü. Aramalı imalatı yüzde 23, dayanıklı tüketim malı imalatı yüzde 16.3, enerji yüzde 7.6 ve dayanıksız tüketim malı imalatı yüzde 6.7 düşüş kaydetti.

TÜİK: KAMUOYUNDAN ÖZÜR DİLİYORUZ
CNBC-e’ye konuşan TÜİK Başkan Vekili Ömer Toprak, yapılan hataya ilişkin olarak şunları söyledi: “Veri girişi esnasında bilgisayarların çökmesi nedeniyle kontrol işlemlerimizden kaçan hatayı daha sonra telafi etme imkanı oldu. Manyetik ortamdaki bir hatadan kaynaklandığını düşünüyoruz. Kamuoyundan özür diliyoruz. Tedbirlerimizi çok sıkı bir şekilde alacağız. Bununla ilgili bir soruşturma başlattık; onun sonucuna göre gerekeni yapacağız. En geç 1 hafta içerisinde en ince detayına kadar çıkarırız ve gerekli tedbirleri alırız, kimsenin şüphesi olmasın.”

SAĞLAM: BÖYLE BİR HATA GÖRMEDİM
Referans Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdal Sağlam da “TÜİK’in böyle bir hata yaptığını hiç görmedim. Bence çok kötü yönetiliyor, sorgulanmıyor. Kasıt olduğunu sanmıyorum. Bu rakam gösteriyor ki, derin bir daralma var” diye konuştu.

TEKSTİLCİLER DE ŞAŞIRMIŞTI
Tekstil üretimindeki artışa sektör temsilcileri de şaşırmıştı. Hey Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, tekstil sektöründe kaydedilen yüzde 40’lık beklenmedik artışın, baz etkisi, Ocak ayını da kapsayan dış siparişler ve bayram ile yılbaşına bağlı iç talep artışından kaynaklanmış olabileceğini söylemişti. 2008’in son aylarından itibaren tekstil ve hazırgiyimin ihracattaki paylarının arttığını belirten Bektaş, tekstildeki üretim artışının hazırgiyimdeki yüzde 19 düşüşe rağmen gerçekleştiğine dikkat çekmişti.