İhracat yüzde 0,8 azaldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, eylül ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,8 azalarak 10 milyar 451 milyon 720 bin dolar oldu.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.10.2016 - 14:20

İhracat yüzde 0,8 azaldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) bu yılın eylül ayına ilişkin ihracat verilerini açıkladı. 

Eylül ayında ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0,8 azalışla 10 milyar 451 milyon 720 bin dolar olarak gerçekleşti.

Buna göre eylül ayında ihracat geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 0,8 azalışla 10 milyar 451 milyon 720 bin dolar oldu. Yılın ilk 9 ayında, 2015’in aynı dönemine göre yüzde 2,7 azalışla 95 milyar 746 milyon 224 bin dolarlık ihracat yapıldı.

Son 12 ayda da bir önceki döneme göre yüzde 4,3 azalışla 130 milyar 921 milyon 345 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi.

TOPLAM İHRACATTA AB'NİN PAYI ARTTI

Kilogram bazında ihracat, eylül ayında yüzde 9, ocak-eylül döneminde ise yüzde 5 artış gösterdi. İhracatın, ülke ve bölgelerden 119'unda arttığı, 114'ünde ise azaldığı görüldü.

Söz konusu dönemde en fazla ihracat yapılan 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, İtalya, Irak ve ABD oldu. Ülkelere gerçekleştirilen ihracatta, eylülde bir önceki yılın aynı ayına kıyasla Almanya'ya yüzde 2,9 ve İtalya'ya yüzde 10,4 yükseliş yaşanırken, İngiltere'ye yüzde 13,8'lik, Irak'a yüzde 5,1 ve ABD'ye yüzde 7,8'lik düşüş gözlendi.

En fazla ihracat yapılan 20 ülke arasında da en yüksek ihracat artışı yüzde 80,2 ile Bulgaristan'da gerçekleşirken, bunu 36,8'le İran izledi.

Ülke grubu bazında ihracat, eylül ayında Avrupa Birliği'ne yüzde 3, Uzak Doğu'ya yüzde 0,6 arttı. Bu yılın 9 ayında ise Avrupa Birliği ülkelerinde yüzde 5,4 ve Kuzey Amerika'da yüzde 2,3 düzeyinde ihracat artışı yaşandı. 

Toplam ihracatta AB'nin payı, geçen yılın eylül ayında bulunduğu yüzde 49 seviyesinden, bu yılın aynı döneminde yüzde 51'e çıktı.

Öte yandan, eylül ayında 43 ilin ihracatı artarken, 36 ilin azaldı. En fazla ihracat yapan ilk 3 il ise 4,6 milyar dolarla İstanbul, 1,1 milyar dolarla Bursa ve 807 milyon dolarla da Kocaeli şeklinde sıralandı.

KURBAN BAYRAMI TATİLİ İHRACATI ETKİLEDİ

İhracatın Eylül ayında artış kaydedememesinin ana sebebinin Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olması olduğunu söyleyen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Geçtiğimiz yıl Kurban Bayramı perşembe günü başlarken bu yıl pazartesi günü başladı. 9 günlük bir Kurban Bayramı tatili yaşadık. Hafta sonlarını da dahil edersek ayın yüzde 40'ını tatil ile geçirdik. Buna rağmen ihracat değeri oldukça tatmin edici. Bayramın ilk günü geçen seneki gibi Perşembe gününe denk gelseydi, bu ay ihracatımız yüzde 9 artış kaydedecekti. 2016'nın kalan 3 ayında bu performansla devam edersek 150 milyar dolar ihracatı rahatlıkla yakalayabiliriz" dedi.

Bayram tatili etkisine rağmen gelen ihracat rakamının bir başarı olarak algılanması gerektiğini kaydeden Büyükekşi, "Bu yıl Eylül ayında çalışma günü başına gerçekleştirilen ihracat 2016'nın en iyi performansı olarak karşımıza çıkıyor. Ocak ayında çalışma günü başına günlük ihracat 366 milyon dolar iken, Eylül'de bu rakam 479 milyon dolar oldu. Aylık ihracat rakamının detaylarına indiğimizde Ağustos ve Eylül'de ihracatımızda yönün yukarı döndüğünü net olarak söyleyebiliriz. İhracat fiyatlarındaki gerilemenin son bulmasını bekliyoruz. Aynı zamanda çevre ülkelerle yaşadığımız sorunların da çözülmesiyle, ihracatımızın istikrarlı bir şekilde artış trendi içerisine girmesini öngörüyoruz. Örneğin Rusya'ya Ocak'ta çalışma günü başına 3,8 milyon dolar ihracat yapılmışken, Eylül'de bu rakam iki kata yakın artarak 6,5 milyon dolar oldu" dedi.

ÜLKEMİZ İSE HER ŞEYE RAĞMEN BAŞARILI BİR İHRACAT GRAFİĞİ SERGİLİYOR

Büyükekşi, Türkiye'nin her şeye rağmen başarılı bir ihracat grafiği sergilediğini belirterek, şu açıklamada bulundu: "Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi ülkemize yönelik saldırılar çok farklı mecralar üzerinden yürütülüyor. Bunlardan biri de ekonomi. Ancak bu ülkenin ihracatçıları olarak bizler, tüm gayretimizle özellikle ekonomimize yönelik bu saldırıları bertaraf etmek için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Dünya ticaretindeki daralma devam ediyor. 2016 yılı Temmuz ayında dünya toplam ticareti yüzde 5,4 daralma ile 8,4 trilyon dolar olarak gerçekleşti. 2015'te bu rakam 8,9 trilyon dolar idi. Bunların yanında İngiltere'nin ihracatında Temmuz'da yüzde 11,7, Çin'in ihracatında yüzde 7,3 ve ABD'nin ihracatında yüzde 6,4 düşüş gerçekleşti. Ülkemiz ise her şeye rağmen başarılı bir ihracat grafiği sergiliyor."

Büyükekşi açıklamalarına şöyle devam etti: "22 Eylül'de OECD'nin 2016 yılı küresel ticaret büyüme beklentisini düşürmesinden sonra geçtiğimiz Salı günü de Dünya Ticaret Örgütü 2016 küresel ticaretteki büyüme tahminlerini sert bir şekilde aşağı yönlü revize ederek yüzde 2,8'den yüzde 1,7'ye düşürdü. Biz TİM ve İhracatçı Birlikleri olarak şunu gururla söylüyoruz ki, ihracatta pek çok ülkeden daha ilerideyiz. 2015 yılına kıyasla cari açığımızda da gözle görülür bir düşüş var. Türkiye büyümeye ve kalkınmaya devam ediyor ve edecek."

Sayfa Yükleniyor...