İki Mehmet'in 8 milyar dolarlık alışverişi

İstanbul'un ve İzmir'in elektriğini, Ankara'nın doğalgazını onlar dağıtacak. MMEKA, dört ayda 8 milyar dolarlık taahhüdün altına girdi.

07.12.2010 - 13:40

İki Mehmet'in 8 milyar dolarlık alışverişi

Mehmet Kazancı-Mehmet Emin Karamehmet ortaklığında kurulan MMEKA şirketi adını son dönemdeki enerji ihaleleriyle duyurdu.


İş-Kaya-MMEKA ortaklığı, 9 Ağustos'ta Türkiye'nin en büyük elektrik dağıtım bölgesi Boğaziçi Elektrik'in özelleştirme ihalesini 2.99 milyar dolarlık teklifiyle kazandı.

Aynı gün yapılan ve İzmir'i de kapsayan Gediz Elektrik Dağıtım'ın özelleştirilmesi ihalesini de 1 milyar 920 milyon dolarlık teklifiyle İş-Kaya-MMEKA  aldı.

Bir hafta sonra 16 Ağustos'ta bu kez büyük bir gaz ihalesi vardı. Türkiye'nin ikinci büyük dağıtım şirketi Başkent Gaz ihalesini 1.2 milyar dolarlık teklifiyle yine MMEKA kazandı. Bu ihalede bir ayrıntı daha vardı. MMEKA'nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı doğum gününde ihale kazanmış oldu.

MMEKA bugün de İstanbul'un Anadolu Yakası'nın elektrik dağıtım işini 1 milyar 813 milyon dolara aldı.

8 MİLYAR DOLARLIK TEKLİF
Firmanın son dört ihaledeki teklif tutarı 7 milyar 934 milyon doları buldu. Bir başka deyişle şirket son dört ayda girdiği dört ihalede 8 milyar dolara yakın taahhüdün altına girdi.

Boğaziçi ve Gediz Elektrik'te İş-Kaya İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.-MMEKA, üç ortaktan oluşuyor. İş-Kaya'nın sahibi olan Yusuf Kaya Ankaralı bir inşaatçı. MMEKA ise yüzde 50 payla Mehmet Emin Karamehmet ve Mehmet Kazancı ortaklığından oluşuyor.

AKSA'DAN AYRILDI ŞİRKET KURDU
Kazancı Ailesi aynı zamanda sektörün diğer büyük oyuncusu Aksa'nın da sahibi. Mehmet Kazancı, Temmuz ayında holding yönetiminden ayrılarak enerji sektöründeki çalışmalarına devam etmek için MEKA şirketini kurdu.

Kazancı, Aksa Jeneratör, Aksa Doğalgaz ve Kazancı Holding bünyesinde bulunan Aksa Enerji gibi şirketlerin kurulup geliştirilmesinde önemli görevler üstlendi. Kazancı'nın holdingdeki ortaklığı ise devam ediyor.

KARAMEHMET'LE İHALELERE GİRDİ
Mehmet Kazancı, Çukurova Holding'in patronu Mehmet Emin Karamehmet'le ortak kurduğu MMEKA şirketiyle girdiği enerji ihalelerinde ipi göğüslemeyi başardı.

DIGITURK'TE DE KARAMEHMET GÜLMÜŞTÜ
Süper Lig'in yayın haklarına ilişkin ihaleye de Karamehmet damgasını vurmuştu. Ocak ayında yapılan ve 4 saat süren ihaleyi 321 milyon dolara Digiturk kazanmıştı. İhale Türk Telekom'la Digiturk arasında süren 161 turluk açık artırma süreciyle tarihe geçmişti.

'DUAYEN' FİNANSMANI NEREDEN BULACAK?
8 milyar dolarlık bir taahhüdün altına giren MMEKA'nın finansmanı nereden bulacağı merak konusu. Mehmet Kazancı konuyla ilgili son açıklamada "Finansman çalışmaları sürüyor, ortağım Mehmet Emin Karamehmet bu konuda duayen" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...