Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Güney Afrika Cumhuriyeti'nde yaptığı açıklamada, ''Euro Bölgesi krizinin sorumluluğunu üstlenmezsek, aralarında ekonomileri Avrupa ile ticarete dayalı devletlerin de yer aldığı Afrika ülkeleri bundan zarar görecek'' dedi.

Bu yılın tüm dünya için zor bir yıl olacağına dikkati çeken Lagarde, Euro Bölgesi'ndeki borç krizinin dünyaya etkisi nedeniyle güllük gülistanlık değil, çaba ve konsantrasyon gerektiren bir 2012 yılına hazır olunması gerektiğini vurguladı.

Lagarde, Euro'nun, 17 ülkenin ortak para birimi olarak 2012 yılında yok olacağına inanmadığını belirterek, ''2012 yılı Euro'nun sonu mu olacak? Cevabım: Sanmıyorum. Euro'nun, 2012 yılında ortadan kalkması ihtimal dahilinde değil'' değerlendirmesinde bulundu.

Yunanistan'ın da Euro Bölgesi'ne üyeliğinin devam edeceğine olan inancını dile getiren Lagarde, Avrupalı liderlerin Yunanistan'ın bölgedeki devamlılığı konusunda kararlılıklarını defalarca dile getirdiklerini, kendilerinin de bunu desteklediğini ifade etti.

'BÜYÜME BEKLENTİSİ AŞAĞI YÖNLÜ REVİZE EDİLEBİLİR'
IMF Başkanı Lagarde, küresel ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerini 25 Ocak gibi aşağı yönlü revize edebilecekleri sinyalini vererek, revizyonda özellikle Euro Bölgesi'ni etkisi altına alan borç krizini gerekçe gösterdi.

Lagarde, 21 Aralık'ta Nijerya'da yaptığı konuşmada, 2012 yılı için yüzde 4 olan küresel ekonomik büyüme tahmininin aşağı yönlü revize edilebileceğini ifade etmiş ancak rakam belirtmemişti.