IMF Başkanı'ndan uyarı

IMF Başkanı Christine Lagarde, 2014 yılında gelişmiş ülkelerin Merkez Bankaları'ndaki politikaların gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerini zora sokabileceği uyarısında bulundu.

30.01.2014 - 09:32

IMF Başkanı'ndan uyarı

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde'dan uyarı geldi.

Lagarde, zengin ülkelerdeki ekonomi politikalarındaki değişikliğin uluslararası finans dünyasında çalkantılara neden olurken gelişmekte olan ülkeleri de olumsuz etkileyebileceğini söyledi.

Fildişi Sahili'nde düzenlenen yatırım konferansına video bağlantısı ile katılan Lagarde, burada yaptığı değerlendirmede, bu yıl gelişmiş ülkelerdeki merkez bankalarının para politikalarının uluslararası marketlerde ve gelişmekte olan belirli ekonomilerin para durumlarında hareketliliğe sebep olacağını vurguladı.

Lagarde, buna rağmen gelişmiş ekonomilerin 2014 yılındaki iyileşmelerinin devam etmesiyle birlikte küresel ekonominin genel olarak olumlu olduğunun göründüğünü ifade etti.

Aralarında Türkiye'nin de bulunduğu sıcak para akışına bağımlı olan gelişmekte olan ülkeler, ABD Merkez Bankası'nın piyasalara sürdüğü para miktarında kısıtlamaya gitmesiyle endişe yaşıyor.

Para kısma politikası, yatırım fonlarının gelişmekte olan ülkelerden geri çekilmesine neden olduğu için bu da bu ülkelerin ekonomilerini olumsuz yönde etkiliyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da sermaye kaçışını engellemek için faiz oranlarını yukarı çekmek zorunda kalmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...