IMF: Doların uzun bir geleceği var

IMF Başkanı Strauss-Kahn, doların uluslararası sistemde ana referans para birimi olarak uzun bir geleceği olduğunu söyledi.

IMF: Doların uzun bir geleceği var

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Dominique Strauss-Kahn, düzenlediği basın toplantısında, 1969 yılında IMF tarafından oluşturulan, IMF ile diğer bazı uluslararası kuruluşların hesap birimi olarak işlev gören Özel Çekme Hakkı (SDR) gibi bazı parasal araçların güçlendirilmesine ilişkin bir soruya, SDR'nin büyük bir rol oynamasının faydalı olacağını ancak, bunun doların yakın gelecekte rolünün azalacağı anlamına gelmediğini ifade etti.

IMF Başkanı Strauss-Kahn, ''Tıpkı ABD'nin egemen ekonomi olması gibi dolar da ana rol oynamaya devam edecek ancak, diğer para birimleri de yavaş yavaş önemli rol oynayabilir'' dedi.

Brezilya Maliye Bakanı Guido Mantega, uluslararası işlemleri kolaylaştırmak için alternatif çözümlerin desteklenebileceğini, Çin Yuan'ın da uluslararası para birimi olarak ağırlığının artırılabileceğini belirtti. SDR, dolar, Euro, yen ve sterlini temel alıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...