IMF gelişen ekonomilerde 'ısınma' gördü

IMF Birinci Başkan Yardımcısı Lipsky, gelişmekte olan ekonomilerde aşırı ısınma belirtileri görüldüğünü söyledi.

08.03.2011 - 12:10

IMF gelişen ekonomilerde 'ısınma' gördü

Uluslararası Para Fonu (IMF) Birinci Başkan Yardımcısı John Lipsky, küresel toparlanmada başı çeken gelişmekte olan ekonomilereki hızlı büyümenin, artan enflasyon baskıları dikkate alındığında, kendi yararlarına olmayabileceğini söyledi.

Lipsky Reuters Insider ile yaptığı söyleşide, "Yüzde 6.5-7 dolayında büyüyen gelişmekte olan ekonomilerin kapasite fazlası marjlarının büyük ölçüde kullanılmış olmasının bir sonucu olarak yeni yeni aşırı ısınma belirtileri görmeye başlıyoruz" dedi.

Yükselen petrol fiyatlarının enflasyon sorununu artırıyor ancak Lipsky, IMF'nin petroldeki yükselişin geçici olduğunu düşünmesi nedeniyle büyüme tahminlerini aşağı çekmediğini de belirtti.

IMF her ne kadar son aylarda fiyat baskılarının risklerine dikkat çekiyorsa da, Lipsky'nin açıklamaları Fon'un bu konudaki kaygılarının giderek arttığına işaret ediyor.

Lipsky gıda fiyatlarındaki artışın, hane bütçelerinin daha büyük bir bölümünü gıdanın oluşturduğu daha yoksul ülkelerde kaygı nedeni olduğuna dikkati çekti. Yüksek gıda fiyatları, Mısır ve Tunus'taki ayaklanmaların arkasında yatan nedenlerden biri olarak gösterilmişti.

Lipsky, "Siyasi huzursuzluğun yaşanmadığı yerler için bile endişe etmeliyiz. Sosyal gerginlikler ve yoksul insanların gerçek sıkıntıları ele alınması gereken bir mesele" diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...