IMF ile anlaşma yolunda ilk adım

IMF ile anlaşma yönündeki ilk adım Londra'da atıldı. Başbakan Erdoğan ile IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn arasında Londra'da yapılan görüşmede, anlaşmazlık yaşanan 3 başlık üzerinde mutabakat sağlandı.

02.04.2009 - 20:31

IMF ile anlaşma yolunda ilk adım

Türkiye ile IMF, ilkesel olarak görüşmelere yeniden başlama kararı aldı. Taraflar arasında Londra'da yapılan görüşmelerde, ilkesel mutabakat sağlandı ve imzalanacak bir anlaşma yönünde ilk adım atıldı.

Başbakan Erdoğan ile IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn arasında Londra'da yapılan görüşmede, daha önce mutabakat sağlanamayan 3 önemli başlık masaya yatırıldı.

'Nereden buldun yasası' ile ilgili, IMF'nin esnek davranacağı ve ısrarcı olmayacağı ifade edildi.

İkinci konu, IMF'nin özellikle belediyelere aktarılan kaynakların sınırlandırılması ve denetimi üzerindeki tutumuydu ve bunda da ilerleme sağlandı. IMF'nin ısrarından vazgeçtiği, kontrol altında olması yönünde mutabakat sağlandığı; bütçede fazla bir yük olmaması yönünde de Başbakan'ın teminat verdiği kaydedildi.

Anlaşmazlık yaşanan başlıklardan biri olan gelir vergilerinin denetimine ilişkin de uzlaşma zemini bulunduğu öğrenildi. IMF'nin vergi denetimi artırmaya yönelik katı bir talebi vardı, bunun da kademeli olarak uygulanmasında görüş birliği sağlandı.

ERDOĞAN: BU AY DAVET EDECEĞİZ
Başbakan Erdoğan da, IMF ile görüşmelerin olumlu olduğunu belirterek, IMF heyetinin Türkiye'ye davet edileceğini bildirdi.

Erdoğan, Oxford İslami Etütler Merkezi'nde, 'Medeniyetler İttifakı ve Türkiye'nin Rolü' konulu konferansta konuştu ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn ile görüşen Başbakan Erdoğan, bu görüşmenin sorulması üzerine, olumlu geçtiğini belirterek, ''Bu ay davet edeceğiz. Ciddi manada bir mesafe aldık. Görüşmeler yapılacak. Görüşmenin neticesine göre takvim belirleriz. Olumlu diyebiliriz'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...