IMF: Türkiye bu yıl yüzde 3,8 büyür

Uluslararası Para Fonu IMF, Türkiye'nin 2013 büyüme tahminini yüzde 3,4'ten yüzde 3,8'e yükseltti. IMF, küresel büyüme tahminini ise yüzde 3,1'den 2,9'a indirdi.

Anadolu Ajansı 08.10.2013 - 16:42

IMF: Türkiye bu yıl yüzde 3,8 büyür

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) 2013 Dünya Ekonomik Görünüm Raporu'na (DEG) göre, küresel ekonomi bu yıl yüzde 2,9 ve gelecek yıl yüzde 3,6 büyüme kaydedecek.

Türkiye ise bu yıl yüzde 3,8 ve gelecek yıl yüzde 3,5 oranında büyüyecek.

IMF'in güncellenen raporunda, küresel aktivitenin ılımlı bir şekilde güçleneceği belirtilirken, buna rağmen risklerin aşağı yönlü kalmaya devam ettiği bildirildi.

IMF raporunda, küresel piyasalarda görülen son istikrarsızlıkların, Türkiye'nin de içinde olduğu bazı yerel ekonomilerin finansal koşullarında daralmaya sebep olduğu vurgulanırken, "Geniş portföy girişlerine sahip olan ülkeler, dış istikrarsızlıklara sahip olan diğer ülkelere göre küresel krizden daha fazla etkilendiler. Ancak, verilere göre daha dar finansal şartlara sahip olan ekonomilerde meydana gelen olumsuz etkiler ılımlı bir seyir izlemektedir" denildi.

Türkiye'de finansal anlamda yaşanan bazı daralmaların, bu yılın ikinci yarısında ekonomik aktivitelerin yavaşlamasıyla sonuçlanacağına işaret edilen raporda, Türkiye'nin bu yılki büyüme beklentisini yüzde 3,4'ten yüzde 3,8'e çıkardı. Gelecek yıla ilişkin tahminini ise yüzde 3,7'den yüzde 3,5'e düşürdü.

Raporda ayrıca, önceki raporda yer alan Türkiye için bu yıl yüzde 6,6 ve gelecek yıl yüzde 5,3 oranındaki enflasyon tahminleri değiştirilmedi.

Türkiye'de işsizlik oranı tahminlerinde de değişiklik yapılmayarak, bu yıl için yüzde 9,4 ve gelecek yıl için yüzde 9,5 şeklinde öngörüldü.

Bu yıl için yüzde 6,8 olarak tahmin edilen cari işlemler açığının Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'ya (GSYH) oranı ise yüzde 7,4'e çıkarılırken, gelecek yıl için bu oran yüzde 7,3'ten 7,2'ye indirildi.

2013 KÜRESEL BÜYÜME TAHMİNİNİ % 2,9'A DÜŞÜRÜLDÜ
IMF güncellenen raporda, küresel ekonomi büyüme tahminini bu yıl için 0,3 puan azaltarak yüzde 2,9'a ve gelecek yıl için de 0,2 puan azaltarak yüzde 3,6'ya revize etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...