NTV

IMF Türkiye'de bayrak değişimi

Ekonomi

Son 4 yıldır IMF Türkiye Direktörlüğü görevini sürdüren Mark Lewis, bugün görevini yeni direktör Srikant Seshadri'ye bırakıyor.

IMF Türkiye Direktörlüğü görevini son 4 yıldır sürdüren Mark Lewis, bugün görevini resmen yeni direktör Srikant Seshadri'ye bırakıyor.

Lewis'in Türkiye'deki görev süresi sona ermeden önce Washington'dan Ankara'ya gelen Seshadri, IMF'nin Türkiye Direktörlüğü'nde kısa bir süre Lewis'le birlikte çalıştı.

Seshadri, 1998-2001 yılları arasında Goldman Sachs'ın New York'taki merkezinde çalıştı. 2001 yılında IMF'ye katılan Seshadri, 2006 yılına kadar IMF'nin Washington'daki merkezinde ekonomist olarak görev yaptı.

Washington'da sürdürdüğü çalışmaların sonunda 2006 yılında IMF'nin Kıdemli Ekonomisti olan Seshadri, 2010 yılında Daire Başkan Yardımcılığı görevine yükseldi. Bugüne kadar IMF'nin Washington'daki merkezinde çalışan Seshadri, bugün itibariyle IMF'nin Türkiye Direktörü olarak göreve başladı.

Türkiye ile IMF arasında 1961 yılında imzalanan gözden geçirme anlaşması ile başlayan ve 2008 yılına kadar devam eden kredi-borç ilişkisi, son borç diliminin de ödenmesinin ardından yeni bir boyut kazanmıştı.

Türkiye'nin geçen yıl itibariyle IMF'ye olan bütün borçlarını kapatmasının ardından IMF Türkiye Direktörü Lewis, Türkiye'nin 5 milyar dolarla IMF'ye finansal katkı sağlayacak ülkeler arasında yer alacağını belirtmiş, "Türkiye'nin küresel krize karşı uluslararası yanıtın önemli bir parçası olan küresel güvenlik ağına yapmış olduğu katkıyı takdirle karşılıyoruz" ifadesini kullanmıştı.