İMKB'nin yerine BİAŞ geliyor

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın adı Borsa İstanbul olarak değişecek. Çalışmalar Nisan ayına kadar tamamlanacak.

Haberler - NTV Haber 20.02.2013 - 12:21

İMKB'nin yerine BİAŞ geliyor

Yeni Sermaye Piyasası Yasası, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) yeniden yapılandırılmasını öngörüyor.

Borsa İstanbul ismiyle faaliyet gösterecek olan yeni kurum, Altın Borsası ve Vadeli Opsiyon Borsası'nın de yer aldığı bir yapılanma olacak.

NTV yayınına katılan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, Borsa İstanbul'un ayrıntılarını anlattı.

Ertaş şunları söyledi: "Artık İMKB değil bundan sonra Borsa İstanbul Anonim Şirketi, kısaca BİAŞ ismini kullanacağız. Bir-iki ay içerisinde borsa, bir süpermarket olarak çalışacak. İçinde hisse senetleri, tahviller, türev araçlar, emtialar, kıymetli madenler, tek bir aracı kurumdan tüm ürünlere ulaşılabilecek bir borsa altyapısının çalışmaları devam ediyor. Nisan'da bu iş sonuçlanacak gibi görünüyor."

SPK Başkanı, tüm sermaye piyasası araçlarının aynı aracı kurumla işlem görmesini sağlayacak yeni yapının, ayrı ayrı teminat sistemi uygulamasını da ortadan kaldıracağını söyledi.

10 YILDA 407 HALKA ARZ
Ertaş, Türkiye'deki halka açık şirket sayısının 10 yılda artarak 407'ye çıktığını belirtti. Ancak hisse senedi yatırımcısı sayısında düşüş olduğunu söyledi. Yeniden yapılanmanın bu tabloyu değiştirmeyi amaçladığını vurguladı.

Öte yandan İMKB, Borsa İstanbul AŞ'nin yeni kısaltılmış ismi konusunda henüz bir karar verilmediğini, uluslararası kullanım kolaylığı ve tescil imkanlarının incelendiğini bildirdi.

Sayfa Yükleniyor...