İmralı İskelesi kaldırılıyor

11 yıl önce Öcalan'ın gelişiyle sivil gemilere kapanan iskelenin yerine park yapılacak.

14.04.2011 - 08:41

İmralı İskelesi kaldırılıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Mudanya’da Abdullah Öcalan’ın ömür boyu hapis cezasını çektiği İmralı Adası’na ulaşımı sağlayan askeri iskelenin kaldırılması için Genelkurmay Başkanlığı ile görüşmelerin sona erdiğini ve protokol sürecine geldiklerini açıkladı.

Belediyenin 2 yıllık icraatlarını açıklamak için bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Altepe, 2013’te tamamlanması hedeflenen sahil projesi için Genelkurmay Başkanlığı ile görüşme halinde olduklarını açıkladı.

Altepe, "7.2 km’lik alan yenilenecek. Farklı niteliklere sahip 11 meydan oluşturulacak ve Deniz Parkı kurulacak.

Proje kapsamında İmralı Adası’na ulaşımı sağlayan Askeri İskele kaldırılarak, bölge İskele Parkı haline getirilecek. Genelkurmay Bakanlığı’ndan izinler yeni çıktı. Yakın zamanda protokol imzalayacağız" dedi.

DHA'nın haberine göre; geçmişte gezi teknelerinin de yanaştığı Mudanya İskelesi, 1999 yılında Öcalan’ın İmralı Adası’na getirilmesiyle sivil gemilerin kullanımına kapatıldı.

11 yıldır sadece Deniz Kuvvetleri’ne ait savaş gemileriyle Adalet Bakanlığı’na hizmet veren gemilerin yanaşmasına izin verilen iskelede, İmralı-İskele arası görüntülü iletişim hattı, retina ve parmak izi taraması yapılan Askeri İrtibat Bürosu kuruldu.

İskelenin kaldırılmasının ardından askeri büronun Yeniköy’deki Garnizon Komutanlığı’na taşınması bekleniyor.
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...