İran'dan petrol tehdidi

İran Petrol Bakanı, yaptırımlar sıkılaşması durumunda İran'ın petrol ihracını durdurabileceğini açıkladı. Petrol fiyatları 12 haftanın en düşüğünde seyrediyor.

23.10.2012 - 14:11

İran'dan petrol tehdidi

İran Petrol Bakanı Rostam Qasemi, Batılı ülkelerin yaptırımlarından kaynaklaklanan baskıların artması halinde ülkesinin petrol ihracatını durdurabileceğini söyledi.

Qasemi, gazetecilere yaptığı açıklamada İran'ın petrol geliri olmadan ayakta kalmasını sağlayacak bir "B planı" olduğunu söyledi ancak başka bir bilgi vermedi.

İran Batı'ya petrol tehdidinde bulunurken, petrol fiyatları düşük seyrini sürdürüyor. ABD ham petrolün fiyatı 3 Ağustos 2012 tarihinden beri gördüğü en düşük seviye olan 87,49 dolara kadar geriledi. Dün özellikle Japonya'da açıklanan ihracat rakamlarının beklentilerin çok altında gelmesinin ardından düşüşe geçen petrol fiyatları bugün de satıcılı seyrine devam ediyor.

ABD ham petrolünün aralık ayı teslimi varil fiyatı bugünkü işlemlerde yaklaşık 1,30 oranında değer kaybederek 87,49 dolara gerilerken, Londra Brent tipi ham petrolün aralık ayı teslimi varil fiyatı ise yaklaşık yüzde 1 değer kaybıyla 108,50 dolar oldu.

ABD ham petrolünün varil fiyatı dün haftaya 89,75 dolardan başladıktan sonra en yüksek 90,80 doları görmüş ve bu seviyeden hızlı bir şekilde düşüşe geçmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...