Türkiye'nin en büyük meslek odalarından biri olan ve 32 bini aşan üyesi bulanan İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın (İSMMMO) 22. Seçimli Genel Kurulu 25-26 Mayıs tarihlerinde Lütfü Kırdar Kongre Salonu'nda gerçekleşecek.

Çağdaş Demokrat Muhasebeciler Birliği (ÇDMB) Grubu seçime Yahya Arıkan başkanlığında katılıyor. Halen İSMMMO'nun Başkanı da olan Arıkan'la seçim sürecini ve meslekteki gelişmeleri konuştuk.

Muhasebe meslek camiası son derece hareketli günler geçiriyor. Seçime nasıl bir atmosferde giriliyor durum ve beklentileriniz neler?

Bu seçimlerde oy kullanacak 20 bini aşkın bir üye katılımı bekliyoruz. Özellikle genç meslektaşlarımın kendi geleceklerini ilgilendiren bir konuda oldukça duyarlı ve tepkili olduklarını görüyoruz. Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu'nun (KGK) meslekte ayrımcılık yapan, uzlaşmaz, ben yaptım oldu yaklaşımıyla sergilediği tutum nedeniyle meslektaşlarımız son derece kızgın ve tepkili. Görüyoruz ki, bu da sandığa yansıyacak ve güçlü bir cevap verilecek.

KGK'ya tepki neden büyük, nerede yanlış yaptılar?

Bir gecede, kimsenin görüşü alınmadan, Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan ve atanmış kişilerden oluşan kurum meslektaşı ve mesleği anlamaktan bütünüyle uzak bir yönetim biçimi sergiledi. Bırakın mesleğin çatı örgütü TÜRMOB'u, hiçbir odamızı, hatta kamu kurum ve kuruluşlarının bile görüşlerini almadan kendilerine bir yol çizdiler. Ve son yayınladıkları Bağımsız Denetim Yönetmeliği ile getirdikleri yaptırımlarla mesleğin önünü kapadılar. Yeni Türk Ticaret kanunu ile getirilen Türkiye'nin şeffaf denetlenebilir, kayıtlı ekonomi idealine, yasadaki büyük budamanın ardından bir darbe de KGK'dan geldi.

Türkiye'de 500 bini aşkın işletme 100 bine yakın mali müşavir sürece hazırlanırken, meslektaşın birikimlerini eğitimlerini yok saydılar, yetkin ve uzman meslektaşlarımız arasında unvan ayrımcılığı getirdiler ve gençlerin kazanılmış haklarını görmezden gelip üstüne bir de sınav getirmeye çalıştılar. Hem çatı örgütümüz TÜRMOB, hem de İSMMMO olarak biz tebliğin bazı maddelerine iptal davası açtık.

Kurum verilen eğitimlerini neden kabul etmedi, yerine ne önerdi?

İstanbul'da 15 bin Türkiye genelinde 40 bin meslektaşımız, gece gündüz, tatil, hafta sonu demeden, konusunda uzman ve profesyonel eğitmenler tarafından verilen eğitimlere katıldı. Hiçbir ücret ödemeden 100 saati aşan bir yoğunlukta eğitim aldılar. Kurum, mesleğe girişte bile 3 yıl staj gören, yeterlilik sınavına giren, sonra ruhsat alabilmek için zor süreçlerden geçen meslektaşlarımızı ve üstüne üstlük aldığı bu son bu eğitimleri yok saydı. ''Peki yerine ne koydu?" diye sorduğumuzda tam bir hayal kırıklığı yarattı. En az 3 bin liralardan başlayan bedellerle ve üstelik bu alandaki yetkinliği tartışılan bir üniversiteyle meslektaşın karşısına çıktılar. Gereksiz büyük bir maddi külfet yaratarak, en az 120 milyon liralık bir milli kaybın oluşmasına yol açtılar. Üstelik gençlerin önünü tıkayarak da mesleğe büyük bir darbe vurdular.

Bu karamsar tabloda yarınlarda muhasebe meslek camiasını nasıl bir gelecek bekliyor?

Biz meslektaşın seçim sandığına gelerek bu karanlık ortamı dağıtacağına yürekten inanıyoruz. Çağdaş Demokratlar olarak uygulayacağımız yeni büyük projelerle de bu yolu aydınlatacağız. Geleceği anlamak için düne bakmak yeterli. 350 bin kişiye ulaşan eğitimler, ücretsiz yayınlarla mesleği zirveye getirdik. Herkese gülümsedik, sıcak olduk her sıktığımız ele ruhumuzu kattık. Bir masası, bir sandalyesi olmayan, kiralık bürolarda çalışılan günlerden modern yapılar kurarak, mesleki güçlü teknolojik imkanlarla İSMMMO'yu dev markaya dönüştürdük. Bugün İSMMMMO olarak geldiğimiz noktaya, bizden yıllar önce kurulan meslek odaları bile bugün gıpta ile bakmaktadır.

Türkiye'de başka bir meslek odasında olmayan nispi temsil seçim sistemi İSMMMO'da uygulandı şimdi yine öyle olacak. Bu durumun odanın çalışmasına yönelik nasıl sonuçları oldu?

Meslek odaları yönetiminde nispi temsil seçim sistemi tam bir aldatmaca, hizmeti kilitleyen bir yöntemdir. Daha çok üretim, daha güçlü bir örgüt yapısı için bu sistem sonlandırılmalıdır. Yönetimde nispi temsilin bir demokrasi aldatmacası olduğu süreçte herkes tarafından görülmüştür. Bu sistem gücü bölmenin bir aracı, üretimi engellemenin bir yöntemi olmuştur. 

Yönetime tekrar seçilirseniz, yeni dönemde meslek ve meslektaş için projeleriniz neler olacak?

Meslek sorunlarına çağdaş çözümler için atacağımız yeni adımlar var. Serbest çalışanlar, bağımlı çalışanlar ve gençlerin geleceği için büyük hedefler belirledik. Serbest çalışanlar için; Kurumsallaşmanın sağlanması, güçlerin birleştirilmesi, uzmanlaşma, Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı'nın kullanımı ve Zamana Dayalı Ücret Tarifesi'nin hayata sokulmasıyla çok hızlı yol alacağız.

Halen; Kurumsallaşma ve Güçleri Birleştirme Projesi hazırlanmış ve İSMMMO'da bir birim oluşturulmuştur. Şimdi eğitimlere, ardından da meslektaşlarımızın teşvik edilmesine ve uygulanmasına başlanacak. Haksız Rekabetle Mücadele Yazılımı ise hazırlanmış ve uygulamaya konmuştur. Zamana Dayalı Ücret Tarifesi'nin altyapısı oluşturuldu. Yazılım ve mevzuatının hazırlanması aşamasına gelinmiştir. Bu projeler hayata geçtiğinde haksız rekabet ve düşük ücret sorunu ortadan kalkacaktır. İş yoğunluğu ise sorun olmaktan çıkacaktır.

Bağımlı çalışan üyelerimizin ise öncelikle mesleki unvanlarını kullanmalarını sağlayacağız. Meslektaşlarımızın birikimine uygun tavsiye niteliğinde bir ücret düzeyi belirleyeceğiz. Gençlere ise özel önem veriyoruz. Yeni işe başlayan meslektaşlarımızdan ilk 2 sene yüzde 50 indirimli aidat alınmasını sağlayacağız. Kariyer Merkezi oluşturacağız. Amacımız mesleğe yeni başlayan meslektaşların piyasa koşullarına ayak uydurmalarıdır. Ve gençlerimizin eğitimini ve enerjisini yok sayan KGK'yla mücadeleye de sonuna kadar devam edeceğiz.