Dünya kongre turizminin referans dergisi İngiliz AMI Magazine, 2011 yılı kongre turizmi analizini açıkladı.

Uluslararası Kongre ve Konvensiyonlar Derneği (ICCA) istatistiklerine göre büyük kongreler sıralamasında İstanbul, kongre şehirleri arasında dünyada ilk sırada yer aldı.

İstanbul Ticaret Odası ve İstanbul Kongre ve Ziyaretçi Bürosu (ICVB) Başkanı Murat Yalçıntaş, “İstanbul 2011 yılında 500’den fazla kişinin katıldığı kongrelere ev sahipliği yapan şehirler arasında dünya birincisi oldu. İstanbul’da geçen yıl 500 ve üstü katılımcı sayısı olan 53 uluslararası kongre gerçekleştirildi” dedi.

Yalçıntaş, aynı araştırmada ülkeler kategorisinde 500’den fazla katılımcılı kongreler sıralamasında Türkiye’nin ilk 10’a girerek 9’uncu olduğunu kaydetti.

Derginin yaptığı analizi değerlendiren Yalçıntaş, “İngiliz AMI Magazine Kasım ayı sayısında en az 300 ve 500 katılımcılı kongreler için yeni bir değerlendirme yayınladı. İstanbul 500’den çok delegeli kongrelerde dünya birincisi olurken, 300’den çok katılımcılı kongrelerde ise Barselona ile ikinciliği paylaştı” dedi.

ICCA istatistiklerine göre 50 kişilik toplantıların da kongre kabul edildiğini ve genel sıralamanın buna göre oluştuğunu belirten Yalçıntaş, “Oysa bu sayıdaki toplantıları kongreden çok kurum içi toplantı olarak adlandırmak daha doğru olur. Bu açıdan bakıldığında da İstanbul’un birinciliği özel bir öneme sahip” diye konuştu.