İstanbul'daki öğrenci servis ücretleri 24 Eylül'de belli olacak

Corona virüs önlemleri kapsamında ertelenen yüz yüze eğitim, servisçileri de ekledi. Okulların 21 Eylül'de kademeli olarak açılması kararının ardından merak edilen konulardan biri de servis ücretleri. Ankara ve İzmir'de öğrenci servis tarifesi açıklanmasına karşın İstanbul ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. İstanbul Umum Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Öztürk, konu ile ilgili toplantının 24 Eylül'deki UKOME toplantısında yapılmasının planlandığını ifade etti. Öztürk, salgın döneminde servis ücretleri konusunda büyükşehirden özel bir tarife talep ettiklerini açıkladı.

ntv.com.tr 16.09.2020 - 13:05

İstanbul'daki öğrenci servis ücretleri 24 Eylül'de belli olacak

Tuğba Öztürk/ntv.com.tr

İstanbul Umum Servis Aracı İşletmeleri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, salgın gölgesinde başlayacak yeni eğitim-öğretim yılında yapılacak servis ücreti zammına ilişkin açıklamalarda bulundu. 

Hamza Öztürk, ntv.com.tr'ye yaptığı açıklamada, servis ücretlerinin henüz belli olmadığını söyleyerek, bu konunun görüşüleceği UKOME toplantısının 24 Eylül'de yapılmasının planlandığını belirtti. 

Yeni eğitim yılının 21 Eylül'de kademeli olarak başlayacağının altını bir kez daha çizen Hamza Öztürk, ''Okullar açılacak ama biliyorsunuz çocuklar 1 gün okula gidecek. Şu an için servis ücretleri konusu bu durumda bir aciliyet taşımıyor'' dedi. 

Velilerin, ilk hafta çocuklarını okula kendilerinin götürmesi yönünde taleplerin bulunduğunu da söyleyen Öztürk,  ''Bu talep bize velilerden geldi. Eğer başka bir talep gelirse de değerlendireceğiz'' açıklamasında bulundu.

''YÜZDE 50 KAPASİTE GETİRİLİRSE İTİRAZ EDERİZ''

Yeni servis oturma düzenindeki soru işaretlerine ilişkin de açıklamalarda bulunan Öztürk, kendilerine yüzde 50 kapasite konusunda ne bakanlıktan ne de İl Milli Eğitim Bakanlığından böyle bir şart bildirildiğini ifade etti. 

Öztürk, yüzde 50 kapasite şartının getirilmesi durumunda bu konuya itiraz edeceklerini söyleyerek, ''Siz 5 bin lira maaş alırken size 2 bin 500 lira verseler kabul eder misiniz? Bu arabalarımızın bir maliyeti var. Bunlar bir şekilde karşılanmalı ki biz de evimize ekmek götürelim. 7 aydır evimize ekmek götüremiyoruz. Artık bir çeyrek ekmek gitsin bizim evimize'' ifadelerini kullandı. 

SERVİS ZAMMINDA ÖZEL TARİFE TALEBİ

Corona virüs önlemleri kapsamında servislerde uygulanacak önlemler merak konusu ancak yapılacak zam da İstanbul'daki vatandaşları yakından ilgilendiriyor.  

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden salgın döneminde özel bir tarife talep ettiklerini açıklayan Öztürk, şu ifadelere yer verdi:

''Şu anda özel bir durum yaşıyoruz. Özel bir tarife çıkartalım. Şu anda zam konuşacak durumda değiliz. 3 öğrenci ile servis yapmaya kalksa, yüzde 30 zam koysanız ben bunu yapabilir miyim? Biz bu şartlarda servisçilik yapabiliriz, yapamayız. Şehirler arası seyahat yasağı kalktığında nasıl Ulaştırma Bakanlığı özel bir tarife çıkardıysa biz de benzeri bir tarifenin büyükşehir tarafından servisçi esnafı için hazırlanmasını talep ediyoruz''

Sayfa Yükleniyor...