Türkiye elektrik dağıtım sektöründe önemli bir ihale daha geride kaldı.

İlişkili Haberler


TEDAŞ'ta kalan son üç dağıtım şirketinden biri olan İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım (AYEDAŞ) ihalesi yapıldı. İstanbul'un Avrupa Yakası'nı kapsayan Boğaziçi Elektrik ihalesini 3 milyar dolara alan MMEKA, AYEDAŞ'ta da mutlu sona ulaştı. MMEKA 1 milyar 813 milyon dolarlık teklifle ihaleyi kazandı.

11 firmanın katıldığı ihalede elemesiz turda en yüksek teklif 600 milyon dolar olarak belirlendi. İlk elemeli turda teklif 1 milyar 217 milyon dolara çıkarken, Palmet Enerji A.Ş. elendi.

İkinci elemeli turda teklif 1 milyar 410 milyon dolara çıktı ve Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.ihale dışı kaldı.

Üçüncü elemeli turda tutar 1 milyar 573 milyon dolara yükseldi ve IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Eren Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu elendi.

Dördüncü elemeli turda en yüksek tutar 1 milyar 691 milyon dolar olurken, en düşük teklif vererek elenen firma Türkerler İnşaat oldu. Son elemeli turda Emkat Ortak Girişim Grubu ihale dışı kaldı.

TEKLİF SADECE 3 MİLYON DOLAR ARTTI
İhalede açık artırma için başlangıç tutarı 1 milyar 810 milyon dolar olarak belirlendi. İhalede artırım tutarı ise en az 1 milyon dolar olarak açıklandı.

Açık artırmada ilk olarak Aksa Elektrik mola aldı ve çekildi. MMEKA 1.811 milyar dolar, Yıldızlar 1.812 milyar dolar teklif etti. Ardından sırasıyla Enerjisa ve Park Holding de çekildi. Cengiz-Kolin 'teşekkür' edip çekildi. Daha sonra MMEKA mola istedi ve 1.813 milyar dolar teklif etti. Bunun üzerine Yıldızlar da çekildi. Böylece ihaleyi 1 milyar 813 milyon dolarlık teklifiyle MMEKA kazandı.

KAZANCI: BİR TUR DAHA DÖNSEYDİK, FARKLI OLURDU
MMEKA'nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı ihale sonrası yaptığı açıklamada, "Vermiş olduğumuz fiyatın normal olduğunu düşünüyorum. Bir tur daha dönseydik farklı olacaktı, zorlandık. Burada firmaların yatırımlarla ilgili EPDK'ya vermiş olduğu tablolar var. O yatırımları yapmakla mükellefiz" dedi.

'KARAMEHMET BU KONUDA DUAYEN'
CNBC-e'ye de konuşan Kazancı, "Avrupa Yakası'nı işleteceksek, Anadolu'yu da işletmek bizim için önemliydi. İhale oldukça çekişmeli geçti. Finansman çalışmaları sürüyor, ortağım Mehmet Emin Karamehmet bu konuda duayen" diye konuştu.

HEYECANDAN 'MİLYON' YAZDILAR
İhalede ilginç anlar da yaşandı. İhale Komisyonu, elemeli turda tutar olarak milyar yerine milyon yazanlardan iki kere teklifi düzeltmesini istedi.

İKİ KARDEŞ YİNE KAPIŞTI
Boğaziçi Elektrik'te olduğu gibi yine iki kardeş açık artırmada yarıştı. MMEKA'nın Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kazancı ile kardeşi Cemil Kazancı'nın başında bulunduğu Aksa Elektrik açık artırmada karşı karşıya geldi.

2.2 MİLYON ABONE
AYEDAŞ, İstanbul Anadolu Yakası'nda faaliyet gösteriyor. Söz konusu elektrik dağıtım şirketinin abone sayısı 2 milyon 242 bin 189, elektrik tüketim miktarı 8 milyon 582 bin 325 megavat, kayıp kaçak oranı yüzde 7,5 civarında ve Türkiye dağıtım payı ise yüzde 6.3 düzeyinde. Söz konusu bölge 26 yıllığına özelleştirilecek.

ÖDEME PEŞİN OLACAK
AYEDAŞ ihalesini kazanan MMEKA bedeli peşin olarak ödeyecek.

KİMLER TEKLİF VERMİŞTİ?
1-Aksa Elektrik Perakende Satış A.Ş.
2-MMEKA Makine İthalat Pazarlama ve Ticaret A.Ş.
3-Alsim Alarko Sanayi Tesisleri ve Ticaret A.Ş.
4-Yıldızlar SSS Holding A.Ş.
5-Enerjisa Elektrik Dağıtım A.Ş.
6-Park Holding A.Ş.
7-Emkat Ortak Girişim Grubu
8-Palmet Enerji A.Ş.
9-Türkerler İnşaat Turizm Madencilik Enerji Üretim Ticaret ve Sanayi A.Ş.
10-Cengiz-Kolin-Limgaz Ortak Girişim Grubu
11-IC İçtaş İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.-Eren Holding A.Ş. Ortak Girişim Grubu