İşte merak edilen soru!

Bakan Yıldırım Bitlis'e yapılacak olan havaalanı ile ilgili konuştu.

06.11.2009 - 17:23

İşte merak edilen soru!

Bitlis'te incelemelerde bulunan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Valiliği ve Bitlis Belediyesini ziyaret etti. Bakan Yıldırım, devlet hastanesi, okulları ve yurtlarıyla Bitlis günden güne geliştiğini belirterek, şunları söyledi:
        
''Bütün bunlarını yapılmasının tek bir amacı var. Ülkemizde doğuyla batı, kuzeyle güney arasındaki kalkınma ve gelişmişlik farkının kalmaması. Böylece insanlarımız bulunduğu yerden başka bir yöne, doğudan batıya bir bilinmeze göç etmesin. Çoluğunun çocuğunun geleceğini, eğitimini, sağlığını, yaşamını, istikbalini bulunduğu yerden devam ettirsin. Ülke genelinde kardeşliğin, birlik ve beraberliğin sağlanmasının yolu da budur. Yolları açacağız, vatandaşı birbiriyle buluşturacağız.''        
        
''HAVA TAŞIMACILIĞI TAVANDAN TABANA YAYILDI''                 
Havacılık konusunda hükümetin ve bakanlığının yaptığı çalışmaların artık yurt çapında meyvelerini verdiğini ifade eden Yıldırım, hava taşımacılığını tavandan tabana yaydıklarını söyledi. Yıldırım, eskiden hava yoluyla seyahat edenlerin, hep birbirini tanıdığını anımsatarak, şöyle konuştu:
        
''Şimdi herkesimden ve her gelir grubundan insanımız uçağa biner hale geldi. Hava taşımacılığı hakikatten fevkalade gelişme sağladı. Muş'a bile günlük 2 uçuş var. Bu da hava taşımacılığının bölgede ne kadar benimsendiğini gösteriyor. Güzel gelişmeler. Bu gelişmeler Bitlis'in de bu konudaki beklentisini artırıyor.''

BİTLİS'E YAPILAN YATIRIMLAR       
Bitlis'te şehrin dinamiklerini belirlemek, gelişme, büyüme alanlarını tayin etmek, buna göre kentsel dönüşümü gerçekleştirmek gerektiğini belirten Yıldırım, Bitlis'i bir kültür ve turizm yeri haline getirmenin büyük önem arz ettiğini ifade etti.
        
Geçmişte yerleşim alanı itibariyle Bitlis'in gelişmesinin fevkalade zor hale geldiğini anlatan Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:
        
''Adeta iki dağın arasında sıkışan Bitlis'in çıkışı, Rahva Ovası'na doğru başladı. Burada kentsel dönüşüm hızla devam ediyor. Önceki ziyaretimle bu ziyaretim arasındaki fark gördüm. Fevkalade etkilendim. Tatvan istikametinde gerek yeni yapılan bölünmüş yol, kaldırımlar, aydınlatmalar, sağlı sollu modern yapılar, Bitlisimize ayrı bir hava vermiş. Şehir geçişi Bitlis'in gelişiminin önünde en büyük sıkıntıydı. Bu yıl sonu itibariyle çevre yolu tek platform olarak hizmete girmiş olacak. Böylece Bitlis şehir geçişi rahatlayacak. Bitlis-Baykan-Siirt yolu çok zor bir coğrafyanın olduğu yoldur. Toplam 60 kilometrelik yolun, bütün kesimlerinde çalışmalar hızla devam etmektedir.''

Bitlis genelinde Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğünün 16 projesinin bulunduğunu bildiren Yıldırım, bu projelerin tamamında çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini kaydetti.

2002 yılına kadar, tüm Cumhuriyet tarihi boyunca, Bitlis'e 19 kilometre duble yol yapıldığını anımsatan Bakan Yıldırım, şunları ifade etti:

''Bu dönemde biz buna 166 kilometre ilave yaptık. Bu yüzde 800 civarında bir artışı ifade ediyor. Bitlis'in hakkıydı bu. Gecikmişti ama bunu daha fazla geciktirmeye hakkımız yoktu. Biz bunu Bitlis'e yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. Sadece 1998-2002 yılları arasında eski parayla 47 trilyonluk para harcanmış. 2003-2009 yılları arasında 471 trilyon harcamışız. 10 katı daha fazla yatırımı Bitlis'te gerçekleştirmişiz. Bitlisimize ve Bitlisliler'e helali hoş olsun. Daha fazlasını yapacağız bunda da kararlıyız.''
        
BİTLİS'E HAVA ALANI YAPILACAK MI?         
Bitlis'in hava taşımacılığında Muş ve Van'daki havaalanlarından yararlandığını anlatan Yıldırım, şunları aktardı:
        
''Burada herkesin merak ettiği konu Bitlis'e yapılacak havaalanıdır. Vekillerimiz, Bitlis'e bir havaalanı yapılmasının kayak turizmi, tarihi ve kültürel anlamda turizmin gelişmesinin için çok önemli olduğu konusunu sürekli gündemde tutuyorlar. Bugünkü ziyaretimizde havaalanı yapımı için düşünülen mahali de görmek suretiyle değerlendireceğiz. Kısa vadede Valiliğin altyapı çalışması başlatması ve Bakanlığımızın da buna gerekli katkıyı ve teknik desteği vermesi şeklindedir.''
        
Bu konuda acele verilen karaların hüsranla sonuçlandığını hatırlatan Bakan Yıldırım, Iğdır, Niğde, Siirt, Gazipaşa da havaalanı yapımlarına başlandığını ve bırakıldığını, Türkiye'de böyle onlarca örnek bulunduğunu kaydetti.
        
Yıldırım, ''Bir şey yaptığınız zaman bunu kullanamıyorsanız, hem insanların umutlarını, beklentilerini boşa çıkarmış hem de kıt kaynakları yerli yerinde kullanamamış oluyorsunuz'' dedi.
       
Bunun için havaalanı yapımlarını uluslararası düzeyde kurallara bağladıklarını bildiren Bakan Yıldırım, şunları ifade etti:
        
''Önce havaalanı yapılacak bölgenin rüzgar histogramlarını belirli bir süre takip etmek gerekiyor. Bunların ölçümleri yapıyor. Buna göre pist yönü belirleniyor. Doğru pist yönü için mühendislik çalışması yapmak gerekiyor. İniş imkanı olan, yeterli bir saha seçiliyor. ÇED raporları yapılıyor. Yapılan toplantı ve değerlendirmelerin ardından, havaalanı yapılması kararı alınıyor. Proje çalışmaları başlıyor. Ardından bu havaalanı yatırım programına alınıyor. Bu işlerin tamamı 4 ile 5 yıl sürüyor. Bitlis'te havaalanı yeri belirlenmiş. Kamulaştırmalar büyük oranda yapılmış. Belli bir aşamaya gelinmiş. Bundan sonra Valilik, Özel İdare imkanlarıyla çalışmalara devam edecek. Bakanlığımız buna gerekli desteği verecek.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...