Sektöre yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre, başlangıçta satın almak amacıyla başlayan görüşmeler şu anda ortaklık kurma biçimine dönüştü. Ancak görüşmelerde henüz nihai bir aşamaya gelinmedi. Ortaklık talebinin ise İtalyan şirketi Eni tarafından geldiği ifade ediliyor.

Altınbaş Holding'in bünyesinde bulunan Alpet, Türkiye'deki akaryakıt dağıtım pazar payında ilk 10'da bulunuyor.

Kaynakların verdiği bilgiye göre, M Oil ile de ilgilenen İtalyan Eni Grubu, bu şirketin Demirören Grubu ile anlaşmasının ardından rotasını tamamen Alpet'e çevirmiş durumda.

Eni yetkilileri konu ile ilgili Reuters'ın yönelttiği soruları yanıtlamazken, Altınbaş Yönetim Kurulu Başkanı İmam Altınbaş, 2 hafta önceki bir toplantıda, "Alpet'i İtalyanlara satıyor musunuz?" sorusuna, "Satmayı düşünmüyoruz, belki ortak alıp pazardaki payımızı daha da büyütürüz. Bizim bakışımız bu yönde" diye cevap vermişti.

İtalyan Eni'nin Türkiye'de Çalık Grubu ile birlikte Samsun-Ceyhan petrol boru hattında ve Doğu Akdeniz Rafineri Projesi'nde de ortaklığı bulunuyor.

Kuzey Kıbrıs'ta 1997 yılında kurulan Alpet, 2001 yılında Türkiye'de bu isimle operasyonlarına başladı. Toplam 450'den fazla akaryakıt dağıtım istasyonu bulunan şirketin halen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ve Arnavutluk'ta da faaliyetleri bulunuyor.

Ayrıca Türkiye'nin birçok önemli noktasında şirkete ait 200,000 metreküplük depolama kapasitesine sahip.

Şirketin Internet sitesindeki verilere göre, 2005 yılında Arnavutluk'taki operasyonlarına başlayan Alpet, bu ülkede özellikle şehir merkezlerinde olmak üzere 80 adet akaryakıt dağıtım istasyonuna sahip.