JPMorgan: IMF ile yakında anlaşma olmaz

JPMorgan, Türkiye'nin IMF ile yakın bir gelecekte anlaşmaya varmasının muhtemel olmadığını belirtti. Kuruluş, yerel oyuncuların IMF'siz bir senaryoya hazırlanmaya çalıştıklarını kaydetti.

28.05.2009 - 11:02

JPMorgan: IMF ile yakında anlaşma olmaz

JPMorgan, Türkiye'nin IMF ile yakın bir gelecekte anlaşmaya varmasının muhtemel olmadığını, tarafların mali önlemler ve yapısal reformlarda anlaşamadığını belirtti.

Ankara ve İstanbul'daki ziyaretlerinin ardından bir değerlendirme yayımlayan JPMorgan ekonomistleri, bu durumun önümüzdeki aylarda iç borç çevirme oranlarını artırabileceğine işaret ederken, yerel oyuncuların da IMF'siz bir senaryoya hazırlanmaya çalıştıklarını kaydetti.

Artan işsizlik nedeniyle AKP'nin siyasi risk taşıyan reformlardan kaçınacağını öngören JPMorgan, "Mali disiplin ve yapısal reform kararlılığını ispat etme ihtiyacı olduğu kabul edilse de, hükümetin mali kredibilitesini iyileştirecek somut planları olduğunu duymadık" yorumunu yaptı.

Kuruluş, bütçe performansının kötüleştiğini ve hükümetin GSYH'nin yüzde 1'ine denk gelen bir önlem paketi üzerinde çalıştığını kaydetti.

JPMorgan, Merkez Bankası'nın ise para sıkışıklığı durumunda önlem almaya hazır olduğu görüşünde.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...