Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ'ye ait Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nın 30 yıl süre ile işletme hakkı devri yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesinde nihai pazarlık yapıldı.

EN YÜKSEK TEKLİF TEK-ART'TAN
Fenerbahçe Kalamış Yat Limanı'nın özelleştirme ihalesinde en yüksek teklif, 664 milyon dolarla Tek-Art Kalamış ve Fenerbahçe Marmara Turizm Tesisleri AŞ tarafından verildi. Koç Holding'in yüzde 75.92 hisseye sahip olduğu Tek-Art, 1999 yılından beri Setur Marinalar Zinciri altında marinanın işletmesini sürdürüyordu.

İHALE SÜRECİ
İhalenin elemesiz turunda elde edilen en yüksek tutar 376 milyon dolar oldu. İlk elemeli turda elde edilen en yüksek tutar 424 milyon dolar oldu. Akın Holding - Edip Gayrimenkul OGG elendi. İkinci elemeli turda en yüksek teklif 469 milyon dolar olurken, Taşyapı İnşaat Taahhüt Sanayi elendi. Açık artırma sürecinde Dati Yatırım Holding elendi.

AÇIK ARTIRMA 495 MİLYON DOLARLA BAŞLADI
Açık artırma 495 milyon dolarla başladı. Açık artırma sürecinde Tepe-Kaya OGG çekildiklerini açıkladı.

AĞAOĞLU ÇEKİLDİ
Ağaoğlu Şirketler Grubu'nun da yer aldığı Akdeniz İnşaat (Ağaoğlu Şirketler Grubu) -Yılport Holding OGG teklifin 600 milyon doları geçtiği ihaleden çekildiklerini açıkladı.

İŞLETME HAKKI 30 YIL
Türkiye’nin denizde bağlama kapasitesi açısından en büyük yat limanı olan Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirildi. İşletme hakkı süresi 30 yıl olarak belirlendi.