Kapıkule Gümrük Kapısı'nda geçen ay sonunda gerçekleşen TIR geçişi, "tüm zamanların en yüksek TIR giriş ve çıkışı" olarak kaydedildi.

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, son aylarda Bulgaristan'ın Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'nda modernizasyon inşaatında sona yaklaşılması ve kapasitenin yükseltilmesi, hem Türk hem de Bulgar tarafındaki TIR trafiğinde artış ve rahatlama sağladı.

Geçişlerdeki rahatlama, Avrupa'ya giden ve Türkiye'ye giriş yapan TIR sürücülerinin çoğunu, dünyanın 2. büyük kara hudut kapısı olan Kapıkule'ye yönlendirdi.

BİN 898 TIR GEÇİŞ YAPTI

Son dönemdeki TIR hareketliliği, 30 Kasım Pazartesi günü rekor getirdi. Kapıkule'de 950'si giriş 948'i çıkış olmak üzere bin 898 TIR'ın gümrük işlemi yapıldı. Söz konusu rakamlar, gümrük kayıtlarına "tüm zamanların rekoru" olarak işlendi.

KOMŞU GÜMRÜK YETKİLİLERİ BİR ARAYA GELDİ

Bu arada, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, uyumlu çalışmaları dolayısıyla Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı'nın bulunduğu Svilengrad Gümrük Bölge Müdürü Yulian Mirkov'u, Kapıkule VİP Salonu'nda ağırladı.

Yalçın, hem kendi personelini hem de komşu gümrük personelini tebrik ederek, mevkidaşına lale figürü biblo armağan etti.