Kartlardaki 100 milyon liralık 'para puan' tehlikede! (2018'de silinecek)

Kredi kartları ve firmaların sadakat kartlarında biriken 100 milyon TL tutarındaki ‘para puan’ yılbaşı itibarıyla silinme tehlikesiyle karşı karşıya. Tüketicilere kartlarını kontrol ederek puanlarını harcamaları öneriliyor.

Haberler - ntv.com.tr 25.12.2017 - 07:44

Kartlardaki 100 milyon liralık 'para puan' tehlikede! (2018'de silinecek)

Kredi kartlarında ve markaların sadakat kartlarında biriken 100 milyon TL para puan yılbaşında silinme tehlikesiyle karşı karşıya.

Tüketicilere bu tarihe kadar para puanlarını kontrol ederek harcamaları konusunda uyarıda bulunuluyor.

Milliyet'ten Hanife Baş'ın haberine göre, Tüketiciler Derneği (TÜDER) Başkanı Levent Küçük, Türkiye’de 62 milyon adet kredi kartı bulunduğunu belirterek, “Bir de kurumsal firmaların müşterilerine verdiği sadakat kartları var. Kredi kartları ve sadakat kartlarında alışverişten sonra puan birikiyor. Bunlara para puan diyoruz. Firmalar ve bankalar, yıl sonunda tüketicilerin kazandığı bu puanların bir kısmını siliyor. Vatandaşları bu konuda uyarmak istiyorum. Tüketiciler puanları kontrol etsinler. Bu mağduriyetin toplam bedeli 100 milyon TL’yi buluyor” dedi.

Geri alınamıyor

Para puanlarını kontrol edenlerin varsa ihtiyaçlarına uygun harcamalarda kullanabileceklerini dile getiren Küçük, “Puanımız silinecek diye ihtiyaçları olmayan ürünleri almasınlar. Ama kontrol edip silinmeden de kullanmaları gerekiyor. Kartların içinde para var mı diye öğrensinler. Kartı veren banka ya da mağaza ile görüşülerek durum tespiti yapılabilir. Firmalar ve bankaların da tüketicilere puanlarını silinebileceği konusunda kısa mesaj ve e-posta ile uyarıda bulunması lazım. Bazı kurumsal firmalar bunu yapıyor.

Bunlar tüketicilerin kazanılmış hakkı. Tüketicinin ekonomik çıkarları gözetilmeli” diye konuştu. Küçük, bu konunun yasal mevzuatlarla da düzenlenmediğini vurgulayarak, kazanılmış para puanların silinmesi durumunda hakların geri istenemediğine de dikkat çekti.

Farklı çözümler var

Yıl sonu yaklaşırken kredi kartı veya banka kartında biriken puanların silinmesini istemeyenler çözüm arayışlarını da hızlandırdı.

Bunlardan biri gelen talepleri değerlendiren uçak bileti sitelerinden Enuygun.com tarafından hayata geçirildi. ENCüzdan ve ENCoin uygulamaları ile kredi kartı ve banka kartında biriken puanlarla uçak bileti satın alınabiliyor. Enuygun.com Seyahat Analisti Murat Ekinay, belirli bir süre sonra geçerliliğini yitirecek kredi kartı ve banka kartı puanlarını ENCoin’e çevirerek kullanım sürelerinin bir yıl daha uzatılmasını mümkün hale getirdiklerini söyledi.

Ekinay, ödeme alışkanlıklarının giderek değiştiğine de değinerek, “Alışverişlerimizi artık elimiz hiç paraya hatta karta bile değmeden yapmaya başladık. Bu konuda yeni nesil dijital puan ENCoin’i geliştirdik. İlk aşamada BonusCard, World, Maximum ve CardFinans kullanıcılarının faydalanabileceği bu uygulama ile kredi kartı veya banka kartınızda biriken puanları sadece saniyeler içinde ENCoin olarak hesabınıza aktarabilir ve uçak bileti satın alırken kullanabilirsiniz. Üstelik 3D güvenlik sistemi sayesinde tüm işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilirsiniz” bilgini verdi.

Sayfa Yükleniyor...