Katarlı yatırımcıların gözü Çeşme'de

Şifne bölgesinde yapımı planlanan marinanın arkasına 1 milyar dolarlık yatırım yapmak istiyorlar.

11.02.2011 - 11:16

Katarlı yatırımcıların gözü Çeşme'de

Çeşme Belediye Başkanı Faik Tütüncüoğlu, Katar'dan gelen bir grup iş adamının Şifne bölgesinde yapımı planlanan marinanın arkasındaki bölgede 1 milyar dolarlık yatırımla turistik tesisler kurmak istediğini ifade ettiğini söyledi.      

Tütüncüoğlu, son yıllarda Rusya ve Arap ülkelerinden yatırımcıların ilgi gösterdiği Çeşme'ye son olarak Katarlı bir grup iş adamının inceleme gezisi düzenlediğini ve özellikle Şifne'de yapımı planlanan marina ve turistik tesislerin görüşüldüğünü belirtti.        

Şifne bölgesinde içinde marina için ayrılan bölümün de bulunduğu 45 hektarlık bir arazinin bulunduğunu, Katarlı yatırımcıların marinanın arkasındaki bölümü istediğini ifade eden Tütüncüoğlu, şunları söyledi:

MART AYINDA MARİNA İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLAYACAK
"Arazinin yüzde 55'i Çeşme Belediyesine, yüzde 40'ı Hazine'ye, kalanı da şahıslara ait. Katar Emirliği'nden gelen iş adamları bu arazide 1 milyar dolarlık yatırımla 5 ya da 10 bin yataklı turistik tesisler kurmak istediklerini söylediler. Bölgeden çıkan termal suyu değerlendirmek istiyorlar. Ayrıca marina da onlar için önemli bir çekim merkezi olacak. Belediye olarak burasıyla ilgili yeni bir çevre düzenlemesi yapacağız. Şu anda denize dökülen termal su için yeni tesisler hazırlanacak. Projenin ÇED raporları da dahil olmak üzere tüm hazırlıkları tamamlandı. Sadece Ulaştırma Bakanlığı'nın onayı bekleniyor. Bakanlığın marina için ihaleye çıkmasını bekliyoruz. Mart ayı içerisinde onay alırsak Şifne Marina için çalışmalara hemen başlayacağız. Şifne Marina ve turistik tesisler için Ulaştırma Bakanlığı ayrı ihaleler yapacak.
       
HEDEF TERMAL TURİZM
2011 yatırım planları arasında termal turizme ağırlık vereceğiz. Ilıca mahallesi ve Şifne'de yapılacak olan termal tesislerle sağlık turizmi konusunda önemli adımlar atacağız. Çeşme'de bulunan dört marinaya ilave olarak yakında Şifne Marina katılacak. Çeşme, gerek temiz havası gerekse pırıl pırıl denizi ile denizcilerin vazgeçilmezi olmaya aday olacak. Ayrıca dünyaca ünlü sörf merkezinin Alaçatı'da olması bize artı avantaj sağlıyor.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...