Kayakçıların yeni adresi

Mersin'in Tarsus ilçesine bağlı Gülek beldesi sınırları içindeki Karboğazı'nda kurulacak kayak merkezi için imar çalışmaları sürüyor.

Haberler 21.12.2009 - 10:38

Kayakçıların yeni adresi

Gülek Belediye Başkanı Tekin Çelik, bölgede Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan planlama çalışmalarının geleceğe ışık tuttuğunu, önümüzdeki yıllarda Karboğazı'nın adının her yerde duyulacağını belirtti.
        
Bölgede kar yağışından kaynaklanan olumsuz hava koşullarının normale dönmesinin ardından jeolojik etüt çalışmalarına başlanacağını ifade eden Çelik, ''Jeolojik etüt çalışmaları 3 ay içinde tamamlanacak. Yapılan çalışma daha sonra Afet İşleri Genel Müdürlüğünün onayına sunulacak. Fakat şu anda yoğun kar oluşu nedeniyle etüt çalışmalarında aksama oluyor. Amacımız, bir an önce çalışmaların tamamlanması'' dedi.

Çelik, jeolojik etüt ve çevre düzeni planın onaylanmasından sonra bu kez 1/5000 ile 1/1000'lik imar planlarının ihalesini gerçekleştireceklerini kaydetti.
        
Bölgenin alt ve üst yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından Kültür ve Turizm bakanlığınca tahsislerin başlamasını beklediklerini belirten Çelik, şöyle konuştu:
        
''Alt ve üst yapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından bölgede yatırımcılara arazi tahsisi yapmaya başlanacak. Karboğazı yıl boyunca turist çekebilecek bir bölge. Bölge, çalışmaların tamamlanmasıyla hareketlenecek. Projenin hayata geçmesiyle sıcağı ile ünlü Çukurova, kayak merkezi sayesinde ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan büyük bir ivme kazanacak.''

Çelik, şimdiye kadar elektrik döşeme ve su çalışmalarının tamamlandığını, 50 metre genişliğindeki yolun ise asfaltlama çalışmasının yapılması için Mersin Valisi Hüseyin Aksoy'dan destek istediklerini kaydetti.


Sayfa Yükleniyor...