11 milyar dolarlık kaybı telafi için Madonna'lı konser önerisi

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'a sunulan raporda, Rusya krizi sonrasında turizm ve tarım sektörü büyük darbe gören Antalya'daki kaybın 10-11 milyar dolar bulmasının beklendiği ve tanıtım atağı kapsamında Madonna, Jennifer Lopez, Justin Bieber gibi isimlerin konser verebilecekleri belirtildi.

Haberler - DHA 11.02.2016 - 11:12 | Son Güncelleme : 11.02.2016 - 11:17

11 milyar dolarlık kaybı telafi için Madonna'lı konser önerisi

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Türkiye ile Rusya arasında devam eden kriz nedeniyle 'Rusya Yaptırımlarının Antalya Ekonomisine Etkileri ve Alınması Gereken Önlemler' başlıklı rapor hazırladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'a sunulan raporda, Rusya'nın, Antalya turizminin üçte birinden fazlasını ve tarım ihracatının üçte ikisini temsil eden ana pazar olduğu, geçen yıl Rusya'dan gelen turist sayısında yüzde 18 düşüş olmasının, Antalya'da doğrudan gelir dışında fiyat indirimleriyle de kayıp yarattığına dikkat çekildi.

2016 yılında çok daha büyük bir kayıp ortaya çıkmasının Antalya için kaygı verici bir durum olduğuna işaret edilen raporda, tarım sektöründe ise Rusya'ya yapılan ihracatın önemli boyutta olması nedeniyle, etki derecesinin tahmin edilenin üzerinde olacağı kaydedildi. 

'Antalya krizi'nin tarımda 2 milyar dolara kadar çıkabilecek kayıp endişesi yarattığınının belirtildiği raporda, alınması gereken bir takım önlemler sıralandı. Antalya için Rusya ile krizin sona ermesinden; zararın 9 milyar dolara kadar çıkabileceği 'büyük kriz senaryosu'nun yer aldığı raporda, turizm sektörü açısından önerilere yer verildi.

10 maddelik öneriler arasında, EXPO'nun büyük bir tanıtım atağına dönüştürülebileceği, Antalya'da Madonna, Jennifer Lopez, Justin Bieber gibi isimlerle konserler verip, hedef pazarların ilgisinin canlandırılabileceği kaydedildi.

Öneriler arasında; kriz yönetimi masasının kurulması ve acil eylem planı geliştirilmesi, tanıtım ve PR çalışmalarına 500 milyon dolarlık bütçe ayrılması, İstanbul'daki Fashion Week gibi büyük bir alışveriş festivalinin 2016'da Antalya'da yapılmalısı; Çin ve Hindistan gibi yükselen büyük pazarların ihmal edilmemesi yer aldı.

Ayrıca, alkollü içkinin turizmin olmazsa olmazı olduğu, yüksek vergilerin ve içki fiyatlarının turizmde caydırıcı etki yaptığı vurgulandı.

Sayfa Yükleniyor...