Kayseri Şeker Fabrikası'nda çalışan sendikalı bin 20 işçiyi kapsayan toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Sözleşme ile ücretlere ortalama yüzde 29.5 oranında zam yapıldı.

Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök imza töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Ülkemizin çok çeşitli problemleri var çalışanlarımızın, çalışma hayatımızın problemleri var, sektörümüzün problemleri var, çiftçimizin problemleri var biz, pancar üreticileriyle, yöneticilerimizle, çalışanlarla beraber bu sektörü ayakta tutmak mecburiyetimiz var. Kayseri Şeker Fabrikamızın ortalama ücretlerine baktığımızda, bugün yönetim kurulunun hakikaten fevkalade ince çalışmasıyla verebileceklerinin en azami noktasını verdiklerini düşünüyorum ve sektörün bu sıkıntılı zamanında böyle bir toplu sözleşmeye imza koymaktan da çok mutlu olduğumu ifade etmek isterim."

Fabrikanın sahibi Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da, müzakereyi yürütenlere teşekkür ederek başladığı konuşmasında şöyle dedi:

"Burası bir patron şirketi değil. Biz buranın emanetçisiyiz. Bundan sonra da gerek sizlerin, gerekse çiftçimizin göstermiş olduğu tavır ve güvenden dolayı daha fazlasını yapma azim ve kararlılığındayız. Çünkü buna ihtiyaç var. Kayseri Şeker Fabrikasının daha yükselmesi lazım. O nedenle biz işlerimizi bundan sonra da ilk günkü heyecanla yürütme azmindeyiz. Ama bunu biz tek başımıza yapamayız. Yol arkadaşımız sizler ve çiftçilerimizdir.’’

İmzalanan toplu sözleşmeyle, bin 20 işçinin ücretlerine 2 yıl için ortalama yüzde 29.5 oranında zam yapıldığı açıklandı.