Keçiören Metrosu'nda ilk durak "Şehitler İstasyonu"

Yapımı 12 yıl süren Keçiören Metrosu'nun test sürüşü bugün yapılacak. Metroyla 1,5 saatlik yol 16 dakikaya inecek. Başbakan Yıldırım, metronun başlangıç istasyonuna "Şehitler İstasyonu" adını verdiklerini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 31.08.2016 - 10:02 | Son Güncelleme : 31.08.2016 - 12:45

Keçiören Metrosu'nda ilk durak "Şehitler İstasyonu"

Çalışmalarına hız verilen Keçiören Metrosu'nda sona yaklaşıldı.

Atatürk Kültür Merkezi (AKM) ile Keçiören arasında 9,2 kilometre uzunluğunda olan ve 9 istasyonu bulunan Keçiören Metrosu'nda test sürüşü gerçekleştirildi.

YILDIRIM: HAT ÇUBUK'A KADAR UZAYACAK

Test sürüşü nedeniyle halka hitap eden Başbakan Binali Yıldırım şunları söyledi: "Hattı sene sonunda açacağız. Keçiören Metrosu yıl sonunda bitecek. Yıldırım sözü. Buradan 27 kilometre de Çubuk'a kadar metroyu uzatıyoruz. AKM'den Kızılay Meydanı'na kadar 3,5 kilometre daha ilave yapıyoruz. Keçiören bittiği zaman Ankara'da raylı sistem 64 kilometreye ulaşmış olacak. "

"ŞEHİTLER İSTASYONU" ADI VERİLDİ

Başbakan Yıldırım, Keçiören Metrosu'nun başlangıç istasyonuna "Şehitler İstasyonu" adını verdiklerini belirterek, "Keçiören'de şehitlerin adını yaşatıyoruz" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, Keçiören Metrosu'nun test sürüşünü gerçekleştirdi.
Başbakan Binali Yıldırım, Keçiören Metrosu'nun test sürüşünü gerçekleştirdi.

2004'TE YAPIMINA BAŞLANDI

Yapımına Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü tarafından 2004'te başlanan Keçiören Metrosu, 7 Mayıs 2011'de ODTÜ Metro İstasyonu'nda gerçekleştirilen törenle Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına devredilmişti.

Binali Yıldırım, Başbakanlık görevini devraldıktan sonra inşaatının uzun sürmesine göndermede bulunularak, gençler arasında "Aşkımız Keçiören Metrosu gibi olsun, hiç bitmesin" ifadeleriyle mizah konusu olan metroya ilişkin, "Üzgünüm, bu arzuyu yerine getiremeyeceğiz. Bu sene sonu inşallah Ulaştırma Bakanımız ve ekibi Keçiören Metrosu'nu da açmış olacak" şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.

1,5 SAATLİK YOL 16 DAKİKAYA İNECEK

AKM ile Keçiören arasındaki Keçiören Metrosu hattının, araçlar dahil toplam yatırım bedelinin 1 milyar lira olduğu belirtiliyor.

Toplam uzunluğu 9,2 kilometre olan hat hizmete girip tam kapasite çalıştığında Keçiören'den Ankara'nın merkezine günde yaklaşık 800 bin, saatte ise 50 bin yolcunun seyahat etmesi bekleniyor. Metronun, trafikte yaklaşık 1,5 saat süren yolculuğu da 16 dakikaya indireceği ifade ediliyor.

Sayfa Yükleniyor...